Американските военновъздушни сили планират драстични реформи в рамките на проектобюджета си за фискалната 2026 година. Според официални документи и изявления, публикувани от издания като Defense News, Breaking Defense и Air & Space Forces Magazine, Министерството на отбраната ще прекрати програмата за закупуване на самолети за далечно радиолокационно откриване E‑7 Wedgetail и ще бракува над 340 въздушни апарата, включително легендарните A‑10 Thunderbolt II.
В оповестения бюджет ВВС на САЩ отменят по-нататъшното развитие и поръчки по програмата за E‑7 Wedgetail - самолет, базиран на Boeing 737 и проектиран да замени остарелия E‑3 Sentry (AWACS). Първоначално предвидената стойност на самолета бе около 588 млн. долара, но цената се е увеличила до 724 млн., според данни на Breaking Defense.
Министърът на отбраната Пийт Хегсет заявява в прав текст, че "големият AWACS няма шанс за оцеляване в съвременен конфликт без господство във въздуха". Вместо това, САЩ се насочват към развитие на космически системи за наблюдение, които да осигурят глобално покритие и съвместимост с бъдещата противоракетна мрежа "Златен купол", подкрепяна от бившия президент Доналд Тръмп.
Същевременно ВВС планират изтегляне от експлоатация на общо 340 самолета и хеликоптера през следващата финансова година. Сред тях са:
-
162 щурмови самолета A‑10
-
62 изтребителя F‑16 C/D
-
34 машини от серията F‑15
-
14 цистерни KC‑135
-
14 самолета C‑130H
-
11 спасителни хеликоптера HH‑60G и др.
Defense News отбелязва, че за пръв път не се предлага отписване на най-старите F‑22 Raptor, след като Конгресът многократно блокира такива предложения в предходни години.
Американските военновъздушни сили пренасочват ресурсите към новите програми: изтребител от следващо поколение F‑47 (който ще получи близо 1 млрд. долара допълнително), ядрен бомбардировач B‑21 Raider, междуконтиненталната балистична ракета Sentinel и хиперзвуковата ракета AGM‑183A.
Според Air & Space Forces Magazine, целта е създаване на по-мобилна, гъвкава и модернизирана въздушна сила, способна да отговори на новите предизвикателства, особено в конфликти с равностойни или технологично напреднали противници.
Решението идва на фона на все по-честите критики, че системи като E‑3 Sentry и A‑10 са уязвими в условията на съвременни бойни действия с ракети "въздух-въздух" с далечен обсег и усъвършенствана ПВО.
Плановете предвиждат инвестиции в космически разузнавателни и комуникационни платформи, които ще предават в реално време данни към командни центрове и бойни самолети - макар експерти да предупреждават, че подобен капацитет едва ли ще бъде наличен преди 2030 година.
Somebodyelse
на 03.07.2025 в 04:18:17 #1Сега е момента да се купят някои от тези самолети на безценица.