Съединените щати ще се изправят срещу Русия в Съвета за сигурност на ООН в петък относно нарушаването на оръжейното ембарго на Северна Корея и ще настояват за мнението на Китай относно нарастващите връзки между Москва и Пхенян. Това заяви заместник-посланикът на САЩ Робърт Ууд, цитиран от "Ройтерс".

Срещата на 15-членния съвет ще се проведе, след като миналата седмица руският президент Владимир Путин посети Пхенян, за да подпише пакт със севернокорейския лидер Ким Чен-ун. В него двамата поемат ангажимент да предоставят военна помощ, ако някой от тях бъде изправен пред въоръжена агресия.

"Това трябва силно да тревожи цялата световна общност", посочи Ууд и упрекна Русия, че "по същество застава на страната на държава измамник, която нарушава безброй резолюции на Съвета за сигурност на ООН".

"Това е безпрецедентно и трябва да го наричаме така, както е", подчерта той. "Искаме да чуем и какво има да каже Китай за това нарастващо военно сътрудничество между КНДР и Русия. Те не могат да гледат на това като на положително развитие".

Китай внимателно претегля плюсовете и минусите от сближаването на Русия с КНДР

Китай внимателно претегля плюсовете и минусите от сближаването на Русия с КНДР

Пекин има определени резерви по отношение на задълбочаващото се сътрудничество между двете страни

Китай реагира сдържано миналата седмица. Китайското министерство на външните работи заяви, че срещата е била двустранен обмен между Русия и Северна Корея, но не даде подробности.

Северна Корея е под санкции на ООН от 2006 г. насам заради своите ядрени програми и програми за балистични ракети, като тези мерки бяха засилени през годините - с подкрепата на Русия.

През последната година обачеСъединените щати многократно обвиняваха Северна Корея, че изпраща оръжия на Русия за войната ѝ срещу Украйна. И Москва, и Пхенян отрекоха тези твърдения.

Наблюдателите на санкциите на ООН през април съобщиха, че отломките от ракета, паднала в украинския град Харков на 2 януари, са от севернокорейска балистична ракета от серията Hwasong-11.

Групата от експерти, които съблюдават прилагането на дългогодишните санкции на ООН срещу Северна Корея, беше разпусната в края на април, след като Русия наложи вето на подновяването ѝ. Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш миналата седмица заяви, че Русия трябва да спазва санкциите на ООН срещу Северна Корея.

"Русия е твърдо решена да развали санкционния режим, а Китай не е направил много, за да ограничи Москва", посочи Ричард Гоуан, директор на Международната кризисна група в ООН.

Сближаването с Русия дава увереност на КНДР да се опълчи на Китай

Сближаването с Русия дава увереност на КНДР да се опълчи на Китай

Пхенян отправи необичайни критики към Пекин относно ядреното разоръжаване

По негови думи срещата на съвета утре "изглежда по-скоро като натиск от страна на САЩ да представят Русия като злодей", отколкото като шанс за органа да възстанови санкционния режим.

Ууд обвини Русия, че е изстреляла десетки севернокорейски ракети срещу Украйна и определи войната като "тренировъчен полигон" на Пхенян. Украинската прокуратура съобщи през май, че е изследвала отломки от 21 от около 50 севернокорейски ракети, изстреляни от Русия между декември и февруари.

Миналата седмица посланикът на САЩ в ООН Линда Томас-Грийнфийлд обвини Русия, че е изстреляла "общо четири възможни балистични ракети, доставени от Северна Корея, към Украйна - две на 15 юни и още две на 16 юни".

През последните няколко години Съветът за сигурност на ООН беше разделен относно това как да се справи със Северна Корея. Русия и Китай смятат, че повече санкции няма да помогнат и искат тези мерки да бъдат облекчени. Те предложиха някои санкции да бъдат премахнати през декември 2019 г., но така и не подложиха проекторезолюцията си на гласуване.

Китай издига отношенията със Северна Корея на "по-високо ниво"

Китай издига отношенията със Северна Корея на "по-високо ниво"

Пекин ще работи в тясно сътрудничество с Пхенян