Министерството на отбраната на САЩ обяви в сряда, че двама задържани от затвора в Гуантанамо - Мохамед Фарик бин Амин и Мохамед Назир бин Леп, са били репатрирани в Малайзия. Малайзийските власти съобщиха, че планират програма за реинтеграция на двамата мъже, предава "Ройтерс".

Двамата са признали вина по множество обвинения пред военна комисия, съобщи Пентагонът. "На 14 ноември 2024 г. министърът на отбраната Лойд Остин уведоми Конгреса за намерението си да репатрира Бин Амин и Бин Леп в Малайзия. След консултации с нашите партньори в Малайзия завършихме необходимите формалности за отговорно прехвърляне," се казва в изявление на Министерството на отбраната.

Затворът в Гуантанамо, разположен в едноименната американска военна база в Куба, бе открит през 2002 г., след терористичните атаки от 11 септември 2001 г. Той бе създаден за задържане на лица, заподозрени в тероризъм, без ясно установени права и често без съдебен процес.

През годините затворът получи остри критики от организации за човешки права, съюзници на САЩ и международната общност. Сред основните обвинения са нарушения на човешките права, включително дългосрочно задържане без обвинение, изтезания и непрозрачни процедури.

Бившият президент Барак Обама обяви амбициозни планове за закриване на затвора още през 2009 г., като го нарече "тъмна страница в историята на Америка". Въпреки усилията, затворът продължи да функционира заради законодателни и политически пречки, включително съпротивата от страна на Конгреса.

Настоящият президент Джо Байдън също заяви желание да закрие затвора, но към днешна дата Гуантанамо остава работещ, въпреки значителното намаляване на броя на задържаните.

Гуантанамо се превърна в символ на извънредните мерки в борбата с тероризма и бе посочван като пример за двойните стандарти на САЩ по отношение на човешките права. Международни организации като Amnesty International и Human Rights Watch многократно осъждаха практиките в затвора.

Случаите на репатриране като този с двамата малайзийци често са разглеждани като стъпка към намаляване на негативното влияние на Гуантанамо, но самото му съществуване остава спорен въпрос в международните отношения и вътрешната политика на САЩ.

Към момента в затвора в Гуантанамо остават няколко десетки задържани, въпреки че по-голямата част от първоначално задържаните са били прехвърлени или освободени през последните две десетилетия.

Трима в Гуантанамо признават вина за 11.09 срещу споразумение

Трима в Гуантанамо признават вина за 11.09 срещу споразумение

Мич Макконъл обвини администрацията на президента демократ Джо Байдън в "страхливост пред лицето на терора".