Американски военен самолет с нелегални индийски мигранти кацна в град Амритсар в Северна Индия, съобщава "Ройтерс".
С полета бяха депортирани неопределен брой хора като част от имиграционната програма на президента Доналд Тръмп.
Някои местни медии съобщиха, че полетът е върнал 205 души, а други твърдят, че са 104 главно от северния щат Пенджаб, където се намира Амритсар, и западния щат Гуджарат.
Администрацията на Тръмп все повече се обръща към армията, за да помогне за изпълнението на имиграционната си програма, като използва военни самолети за депортиране на мигранти и отваряи военни бази за тяхното настаняване.
Въпреки че нелегалните индийски мигранти са били депортирани в родината си и от предишни администрации на САЩ, за първи път Вашингтон използва военен самолет за целта. Това е и най-далечната дестинация досега за подобни полети с военен самолет.
Миграцията е сред ключовите въпроси, обсъждани от Индия и САЩ, откакто Тръмп пое управлението миналия месец. Очаква се темата да бъде засенгата и по време на срещата на Тръмп с индийския премиер Нарендра Моди, която вероятно ще се състои във Вашингтон следващата седмица.
Държавният секретар на САЩ Марко Рубио също "подчерта" желанието на администрацията на Тръмп да работи с Индия за справяне със "загрижеността, свързана с незаконната миграция", когато се срещна с индийския външен министър Субраманям Джайшанкар миналия месец.
Оттогава Ню Делхи заяви, че ще приеме обратно такива нелегални имигранти, след като провери данните им.
САЩ са най-големият търговски партньор на Индия и двете страни изграждат по-дълбоки стратегически връзки, докато се стремят да противодействат на Китай.
Индия желае да работи със САЩ и за да улесни своите граждани при получаването на визи за квалифицирани работници.
Пентагонът заяви, че планира да депортира над 5000 мигранти, държани от властите на САЩ. Миналата седмица беше съобщено, че полет до Гватемала, използван за целта, вероятно струва най-малко 4675 долара на мигрант.