САЩ водят преговори на двустранна основа с България и Северна Македония за бързо разрешаване на двустранните спорове, тъй като е време Северна Македония и Албания да започнат предприсъединителни преговори с ЕС. Това съобщава агенция МИА, позовавайки се на Държавния департамент на САЩ.
В телефонен разговор миналата седмица американският държавен секретар Антъни Блинкън и френският външен министър Жан-Ив льо Дриан отбелязаха, че процесът се ускорява.
Снощи говорителят на Държавния департамент на САЩ Нед Прайс заяви, че се продължава с насърчаването на България и РСМ бързо да разрешат двустранните спорове. Той обаче отказа да разкрие подробности за водените разговори.
Прайс подчерта, че САЩ отдавна са привърженик на интеграцията на Северна Македония и Албания в ЕС.
"Вярваме, че бъдещето на Западните Балкани е в ЕС. Процесът на разширяване насърчава траен мир, стабилност и просперитет в целия регион", посочи той.
По негови думи решението на ЕС от март 2020 г. за започване на преговори за присъединяване на РСМ и Албания се счита за положителна стъпка.
Двете страни изпълниха основните задачи и вярваме, че е време да продължат заедно напред в следващата фаза на дългия и пълен с предизвикателства процес на присъединяване, заяви Прайс.
Историческото Преспанско споразумение показа, че страните от Западните Балкани са способни да изпълняват трудни задачи, да постигат компромиси и трудни решения и сме убедени, че България и Северна Македония ще направят същото, преговаряйки по двустранните си спорове, добави той.
ivan-koichev
на 05.05.2022 в 12:33:03 #4Не е работа на САЩ да казва какво да се прави в ЕС, но явно говеждото им поведение пречи на благоприличието.
nsmilitia
на 05.05.2022 в 11:52:33 #3САЩ да не се правят на ощипани. Много добре знаят какви са проблемите и е време големите сили да заемат страна в тези спорове. Не може заради някакви си икономически интереси да се продава историческата правда. За тази земя са гинали български войници за да постигнат националният идеал - обединение на всички българи в една държава.
Obektiven_29
на 05.05.2022 в 11:46:11 #2Ясно, американци решават кой и кога да влезе в ЕВРОПЕЙСКИ съюз.
krass
на 05.05.2022 в 11:28:08 #1Ясно...Сега просто Киро, ще козирува и ще махне ветото. Да ни е честит просто Киро.