Саудитска Арабия, страхуваща се от хаос и нестабилност в заобикалящите я страни, е водеща сила в контрареволюционните процеси в Близкия Изток. Самото саудитско правителство се разглежда като крепост на стабилността и консерватизма в региона.
От Рияд не желаят промени в политическите структури и баланса в Близкия Изток. Кралството смята за заплаха появата на нови форми на управление в негово съседство.
Тази консервативна позиция бе ясно показана през февруари тази година, по време на събитията в Бахрейн - саудитската кралска фамилия, ясно декларира пред управляващите на острова, че демонстрантите трябва да бъдат разбити, и никакъв компромис не трябва да бъде сключван с опозицията.
В бахрейнските протести, Саудитска Арабия вижда възможността властта да бъде заграбена от преобладаващото шийтско население на страната, което би довело до засилване влиянието на шийтски Иран в близост до саудитските граници - перспектива изцяло неприемлива за Рияд.
За това и кралството се обяви изцяло срещу революционните събития там.
В случая с Йемен, ситуацията е различна.
Саудитските управляващи виждат, силата на съпротивителното движение и слабостта на режима в Йемен. След месеци на протести срещу режима на президента Салех, за съседна Саудитска Арабия е ясно, че неговото присъствие вече не е гарант за спокойствие в региона, а по скоро се е превърнало в заплаха за стабилността на полуострова.