Европейският комитет по социални права (ЕКСП) публикува своите заключения за 2023 година, съсредоточени върху въпросите за децата, семействата и мигрантите.

Европейската социална харта е договор на Съвета на Европа, който гарантира основни социални и икономически права като аналог на Европейската конвенция за правата на човека, която гарантира граждански и политически права. Той представлява широк спектър от ежедневни човешки права, свързани със заетостта, жилищното настаняване, здравеопазването, образованието, социалната защита и благосъстоянието.

В рамките на процедурата по докладване ЕКСП прие 799 заключения: 415 заключения за съответствие с Хартата и 384 заключения за несъответствие, отнасящи се до следните държави: Андора, Армения, Австрия, Азербайджан, Босна и Херцеговина, Хърватия, Кипър , Чехия, Дания, Естония, Грузия, Германия, Унгария, Латвия, Литва, Люксембург, Малта, Република Молдова, Черна гора, Нидерландия, Нидерландия Аруба, Холандия Кюрасао, Северна Македония, Норвегия, Румъния, Сърбия, Словакия Република, Словения, Испания, Швеция, Турция и Обединеното кралство.

Що се отнася до правото на закрила на децата и младежите, Комитетът забеляза в редица страни неадекватна забрана за наемане на работа под 15-годишна възраст и недостатъчен мониторинг на детския труд.

ЕКСП припомня, че изключенията се отнасят до деца, наети на предписана лека работа, която не води до никакъв риск за здравето, моралното благополучие, развитието или образованието на децата. Ежедневната и седмичната продължителност на такава работа за деца под 15-годишна възраст беше прекомерна в няколко държави, като позволяваше над 6 часа на ден и 30 часа на седмица по време на училищните ваканции.  Освен това Комитетът установи в някои държави, че на децата, които все още подлежат на задължително образование, не са гарантирани две последователни седмици почивка по време на училищните ваканции.

Комитетът изразява съжаление, че в контекста на правото на децата да бъдат защитени срещу физически и морални опасности във и извън работната среда, много държави не са докладвали по различни въпроси, най-често срещаният от които е относно защитата на децата от всички форми на насилие, експлоатация и злоупотреба в цифровата среда, по-специално сексуална експлоатация и злоупотреба и склоняване за сексуални цели

Относно правата на семействата, се посочва, че в някои държави не се гарантира равно третиране на граждани на други страни относно семейните обезщетения, а също и недостатъчната защита на хората, застрашени от евикция.

По отношение на правата на заетите жени на отпуск по майчинство и на обезщетения при наемане на работа, основните несъответствия, открити от ЕКСП, са свързани с неадекватна защита срещу уволнение по време на бременност или в отпуск по майчинство и с тавани на размера на обезщетението, което може се присъжда в случай на незаконно уволнение.

Що се отнася до правото на семейството на социална, правна и икономическа защита (член 16), Комитетът отбелязва, че в няколко страни не е гарантирано равно третиране на граждани на други държави по отношение на изплащането на семейни обезщетения поради изискването за прекомерна продължителност на пребиваване и че семейните помощи не обхващат значителен брой семейства. Освен това той е загрижен и за слабата правна защита на хората/семействата, застрашени от евикция.

По отношение на мигрантите, ЕКСП отбелязва положителни развития в борбата с домашното насилие и в сътрудничеството между социалните служби.

ЕКСП призовава за по-големи усилия от страна на държавите-членки за гарантиране на основните социални права на децата, семействата и мигрантите в съответствие с Европейската социална харта.

ЕС заделя 7.7 млрд. евро за хуманитарна помощ през 2024 г.

ЕС заделя 7.7 млрд. евро за хуманитарна помощ през 2024 г.

Средствата са по-малко в сравнение с предходната година, въпреки нарастващите нужди в Газа и на други места по света