Северна Корея заяви в неделя, че ядрените амбиции на Япония "трябва да бъдат предотвратени на всяка цена", след като представител на Токио предложи страната да притежава атомни оръжия, съобщава АФП.

Реакцията на Пхенян дойде, след като неназованият представител на кабинета на премиера беше цитиран от Kyodo News в четвъртък, казвайки: "Мисля, че трябва да притежаваме ядрени оръжия."

Съобщава се, че представителят е участвал в разработването на политиката за сигурност на Япония.

Източникът е казал: "В крайна сметка можем да разчитаме само на себе си", когато обяснява необходимостта.

Пхенян заяви, че забележките показват, че Токио "открито разкрива амбицията си да притежава ядрени оръжия, преминавайки червената линия".

В Япония се надигат гласове за придобиване на ядрени оръжия

В Япония се надигат гласове за придобиване на ядрени оръжия

Кабинетът обаче потвърди десетилетното обещание на страната никога да не притежава такива оръжия

"Опитът на Япония да придобие ядрено оръжие трябва да бъде предотвратен на всяка цена, тъй като това ще донесе на човечеството голяма катастрофа", заяви директорът на Института за изследвания на Япония към Министерството на външните работи на Северна Корея в изявление, разпространено от официалната Корейска централна информационна агенция в неделя.

"Това не е невярно твърдение или безразсъдно твърдение, а ясно отразява дългогодишната амбиция на Япония за ядрено оръжие", каза севернокорейският служител, чието име не беше назовано.

Служителят добави, че ако Япония се сдобие с ядрени оръжия, "азиатските страни ще претърпят ужасна ядрена катастрофа, а човечеството ще се изправи пред голяма катастрофа".

Изявлението не се отнася до собствената ядрена програма на Пхенян, която включва атомен тест, проведен за първи път през 2006 г. в нарушение на резолюциите на ООН.

Москва: Няма консултации с Южна Корея по "ядрения въпрос на КНДР"

Москва: Няма консултации с Южна Корея по "ядрения въпрос на КНДР"

Това били опити за конфликт между партньори, заяви Захарова

Смята се, че Северна Корея притежава десетки ядрени бойни глави и многократно е обещавала да ги запази въпреки редица международни санкции, заявявайки, че се нуждае от тях, за да възпре предполагаемите военни заплахи от Съединените щати и техните съюзници.

В обръщение към Организацията на обединените нации през септември заместник-министърът на външните работи на Пхенян Ким Сон Гьон заяви, че страната му никога няма да се откаже от ядрените си оръжия.

"Никога няма да се откажем от ядрените оръжия, които са наш държавен закон, национална политика и суверенна власт, както и правото ни на съществуване. При никакви обстоятелства никога няма да се откажем от тази позиция", каза той.

Япония одобри частичното рестартиране на най-голямата АЕЦ в света

Япония одобри частичното рестартиране на най-голямата АЕЦ в света

Тя беше спряна след аварията във Фукушима

Севернокорейският лидер Ким Чен Ун също заяви, че е отворен за преговори с Вашингтон, при условие че на Пхенян бъде позволено да запази ядрения си арсенал.