Новият ръководител на британското военно ведомство Грант Шапс смята, че САЩ и Полша ще продължат да оказват силна подкрепа на Украйна, въпреки вътрешния натиск, свързан с предстоящите избори в тези страни. Той също така увери, че Великобритания ще запази лидерската си позиция по въпросите на помощта за Украйна, независимо от случващото се в други страни, както беше от началото на пълномащабната руска инвазия в Украйна, пише руската служба на Би Би Си.
Думите му дойдоха като отговор на напрежението в САЩ по отношение на размера и формите на помощта за Украйна, както и на продължаващия спор между Киев и Варшава за износа на украинска селскостопанска продукция за Полша. Догодина ще има президентски избори в САЩ, а помощта за Украйна вече се превръща във фактор в предстоящия политически сезон. Парламентарните избори в Полша ще се проведат на 15 октомври и мнозина свързват острия спор, възникнал между Киев и Варшава, с предизборната кампания.
Шапс, който вчера обяви, че Великобритания изпраща четири от своите изтребители Typhoon в Полша, каза, че всяко напрежение около помощта за Украйна неизбежно ще излезе на повърхността по време на изборите и това е разбираемо, но досега подкрепата на Полша за Украйна "беше несравнима".
"Много се надявам и вярвам, че когато изборите приключат и всичко повече или по-малко се успокои, ще бъде възприет разумен подход", каза министърът по време на конференцията на Британската консервативна партия.
Коментарите му повтарят тези на генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг, който миналата седмица изрази силна увереност, че Полша ще продължи да подкрепя Украйна след изборите, въпреки настоящата остра реторика към Киев.
Шапс също така се обърна към несигурността около помощта на САЩ за Украйна, която нарасна, след като президентът Джо Байдън подписа федерален временен законопроект, приет от двете камари на Конгреса в събота, който премахна пакет, включващ допълнителна помощ за Украйна.
"Смятам, че сме изключително далеч от това САЩ да се откажат от подкрепата си за Украйна", увери министърът, цитирайки думите на Владимир Зеленски, че очаква продължаване на американската помощ, независимо от резултата от президентските избори в Съединените щати догодина. Според него не трябва да се придава голямо значение на правните манипулации в рамките на американския бюджетен процес.
Запитан дали смята, че вероятното президентство на Доналд Тръмп ще бъде "най-лошият сценарий" за Украйна, Шапс каза, че няма причина да мисли така.
"Не, не мисля, че най-лошият сценарий е Тръмп, истинският въпрос е какво ще се случи след това", каза той.
Непредвидимият Доналд Тръмп, най-популарният републикански кандидат за президент, все още остава несигурен относно действията си по отношение на руско-украинската война, ако бъде избран. Той многократно е обещавал, че може да прекрати тази война "в рамките на 24 часа", без да навлиза в подробности как точно ще го направи. В една от последните си речи той каза, че ще убеди президентите на двете страни да започнат преговори и ако Владимир Путин откаже да направи това, той ще даде на Украйна толкова много подкрепа, "колкото никога досега не са виждали".