Министърът на отбраната на САЩ Лойд Остин в сряда е разговарял около 45 минути с китайския си колега. Това е първи разговор, откакто той зае поста преди повече от година. Така бе преодоляна комуникационна "задънена улица", считана от САЩ за все все по-опасна на фона на опасенията, че Пекин може да предостави военна подкрепа за руската война в Украйна, предаде ABC News.
Остин поиска провеждането на телефонния разговор с генерал Вей Фънхе след месеци неуспешни усилия да говори с генерал Ксю Килян, най-високопоставеният във военната структура.
Остин не очакваше голям пробив по ключови въпроси с Уей, когато се обади по защитена телефонна връзка, създадена от Пентагона и Министерството на националната отбрана на Китай през 2008 г., според висш служител на отбраната, участвал в споразумението.
В кратко изявление след разговора Пентагонът каза, че Остин и Уей са обсъдили отношенията между САЩ и Китай в областта на отбраната, проблемите на регионалната сигурност и "непредизвиканото нахлуване на Русия в Украйна". Не са дадени никакви други детайли.
Министерството на отбраната в Пекин предостави малко по-подробна информация. В нея се казва, че Уей "е изложил своята позиция по въпроса за Тайван и подчертал, че Тайван е неотменна част от Китай. Това е факт и реалност, които никой не може да промени."
Двамата са обменили мнения по "въпросите на морската и въздушната сигурност", каза министерството, добавяйки, че Вей е предал на Остин, че "Китай изисква от Съединените щати да спрат военните провокации в морето и да не използват украинския въпрос, за да дискредитират, поставят в рамки, заплашват и оказват натиск върху Китай."
Официалната агенция Синхуа съобщи, че Уей е казал на Остин, че Китай се надява да установи "здрави и стабилни" отношения. В него се цитира думите на Вей, "Съединените щати не трябва да подценяват решимостта и способността на Китай".
В телефонния разговор в сряда Остин е повторил посланията на Байдън относно важността на управлението на американо-китайската стратегическа конкуренция, включително в ядрената, космическата и кибернетичната сфери и подобряването на кризисните комуникации между глобалните сили, каза висшият служител на отбраната.
Остин също изрази загриженост на САЩ относно това, което Вашингтон смята за китайски военни провокации срещу Тайван, островната демокрация, за която Пекин настоя, че в крайна сметка трябва да бъде обединена с континенталната част на Китай, каза служителят. Той също така изрази загриженост на САЩ относно китайските дейности в Южнокитайско море и Източнокитайско море и изрази притесненията на САЩ относно програмата за ядрени оръжия на Северна Корея.
Дълго обтегнатите отношения между САЩ и Китай може да са достигнали ново дъно с руската инвазия. Понякога Пекин се опитваше да се дистанцира от конфликта, но избягваше директно да критикува Москва. В други моменти действията на Пекин бяха провокативни, включително засилване на непроверени руски твърдения, че Украйна е управлявала лаборатории за химически и биологични оръжия с подкрепата на САЩ.