Група от 22 щати, ръководени от Демократическата партия, заедно с окръг Колумбия и град Сан Франциско, заведоха дела срещу новия президент на САЩ Доналд Тръмп, след като той подписа изпълнителна заповед, която отменя правото на гражданство по рождение за деца, чиито родители не са граждани на САЩ или постоянни жители, предава "Ройтерс".
Заповедта, подписана на 20 януари 2025 г., представлява основен елемент от имиграционната политика на Тръмп, но предизвика незабавна реакция от страна на правозащитни организации, щати и отделни граждани, които я определят като нарушение на Конституцията.
Делата са заведени във федерални съдилища в Бостън, Сиатъл и Мериленд, като основният аргумент на ищците е, че изпълнителната заповед на Тръмп нарушава Четиринадесетата поправка на Конституцията. Тя гарантира, че всеки, роден на територията на САЩ, е гражданин по право. Те се позовават и на историческо решение на Върховния съд от 1898 г. (делото САЩ срещу Вон Ким Арк), което потвърждава, че децата, родени в САЩ от родители, които не са граждани, имат право на гражданство.
Една от ищците, известна само като "О. Доу", живееща в Масачузетс със статут на временна закрила, е бременна и очаква детето си през март. Тя заяви, че заповедта на Тръмп поставя бъдещето на детето й под въпрос.
Според прокуратурата на Масачузетс заповедта на Тръмп, ако бъде изпълнена, ще засегне над 150,000 деца, които се раждат ежегодно в САЩ. Тези деца няма да имат достъп до федерални програми като Medicaid, няма да могат да работят законно или да гласуват, когато навършат пълнолетие.
"Президентът Тръмп няма правомощия да отнема конституционни права," заяви главният прокурор на Масачузетс Андреа Джой Кембъл.
Организации като Американския съюз за граждански свободи (ACLU) и CASA също заведоха дела срещу заповедта. Гладис Вега, президент на правозащитната организация La Colaborativa, заяви на пресконференция: "Няма да позволим на тази администрация да отнеме основни права на хиляди семейства."
Федерални съдилища в Бостън и Сиатъл вече са насрочили слушания по искания за временно блокиране на заповедта, като първото изслушване ще се проведе на 23 януари в Сиатъл.
Заповедта е част от по-широка кампания на администрацията на Тръмп за затягане на имиграционната политика. В същото време тя е сред първите действия, които предизвикват сериозна опозиция и съдебни спорове. Очаква се допълнителни дела срещу други заповеди на Тръмп, включително тези, които улесняват уволнението на федерални служители.
Белият дом все още не е дал официален коментар.