Тази неделя Сърбия ще избира нов парламент.

Бъдещето на страната е заложено на карта- проевропеско ли ще е то, ако спечели Борис Тадич, или обратното - ако Воислав Кощуница победи.

33%е вероятността новото правителство на Република Сърбия да бъде съставено от радикалната партия на Кощуница. 33%е вероятността това да направи про-европейския Борис Тадич, но има още едни 33%, според които може изобщо да не се стигне до съставянето на правителство.

Има и 1%вероятност да се случи нещо съвсем различно, коментира Дойче веле.
ЕС иска, разбира се, да види Борис Тадич начело на Сърбия, тъй като той и неговите привърженици се стремят да направят страната си „част от Обединена Европа".

Борис Тадич, който е президент на републиката, подписа в края на април договора за асоцииране с ЕС.
Опонентът на Тадич Воислав Кощуница рязко се противопостави на подписването на договора, заявявайки че след изборите Сърбия ще анулира подписа.

"Това не е истински договор за асоцииране с ЕС. В него е заложена клауза, според която страната трябва да се лиши от една част от своята територия, ако иска да влезе в редиците на ЕС."

Според предварителните проучвания Кощуница е с малки шансове да запази поста си на министър-председател. Според последни данни неговата партия ще бъде едва третата сила в парламента, но това би се променило, ако след изборите Кощуница влезе в коалиция с радикалната партия.

Очаква се тя да получи най-много гласове. Нейн водач е Воислав Сесели, който от пет години е в затвора в Хага. Неговият заместник - Томислав Николич, демонстрираше ултранационалистките си позиции още през февруари, когато за малко се размина с мястото на Тадич като президент на страната.

Конфликтът с ЕС и ситуацията около независимостта на Косово са сред централните му теми в предизборната кампания:
 

Може да се получи и сензация, ако в неделя спечелят социалистите: Партията на Слободан Милошевич.
По предварителни прогнози тя ще бъде сред най-слабо застъпените в парламента, но би се коалирала лесно с друга политическа сила, за да набере отново скорост, без значение дали с проевропейски настроените или с националистите.