САЩ държат 37% от световните продажби на оръжие през периода 2016-2020 г. и продават оръжия на 96 държави. Почти половината от продажбите му са отишли ​​за Близкия изток.

Това се казва в доклад на Стокхолмския международен институт за изследване на мира (SIPRI).

Американският износ се е увеличил с 15% в сравнение с периода 2011-2015 г., отбелязва "Дойче веле".

SIPRI: Светът бясно се въоръжава и при кризата

SIPRI: Светът бясно се въоръжава и при кризата

Увеличават се разходите за въоръжение в Югоизточна Азия...

Международните доставки на оръжие в периода 2016-2020 г. слагат край на тенденция от повече от десетилетие на увеличение, отбеляза SIPRI. За първи път от 2001-2005 г. обемът на доставките на основни оръжия между страните - показател за търсенето - не се е увеличил спрямо предходния петгодишен период.

САЩ, Франция и Германия - три от най-големите износители в света - увеличиха доставките, но спадът на износа от Русия и Китай компенсира нарастването на първата тройка.

Русия е вторият по големина износител на оръжие в света, докато Франция е на трето място, според доклада. Продажбите на Русия бяха намалени от спада на вноса от Индия.

Саудитска Арабия е на първо място като най-голям вносител.

Страните от Близкия изток отчитат най-голямото увеличение на вноса на оръжие, което е с 25% през 2016-20 спрямо 2011-2015 година.

Саудитска Арабия, най-големият вносител на оръжие в света, увеличи вноса на оръжие с 61%, а Катар с 361%.

Обединените арабски емирства наскоро подписаха споразумение със САЩ за закупуване на 50 самолета F-35 и до 18 въоръжени безпилотни самолета като част от пакет от 23 милиарда долара.

Азия и Океания бяха най-големите региони за внос на основни оръжия, като през 2016-2020 г. получиха 42% от глобалните трансфери на оръжие. Индия, Австралия, Китай, Южна Корея и Пакистан бяха най-големите вносители в региона.

"За много държави в Азия и Океания нарастващото възприемане на Китай като заплаха е основният двигател за вноса на оръжие", каза Симон Веземан, старши изследовател в SIPRI.

Въздействието на пандемията от COVID е твърде рано за оценки.

SIPRI заяви, че е твърде рано да се каже дали рецесията, произтичаща от пандемията COVID-19, може да забави доставките на оръжие.

"Икономическото въздействие на пандемията COVID-19 може да доведе до преоценка на вноса на оръжия през следващите години. В същото време, дори в разгара на пандемията през 2020 г., няколко държави подписаха договори за големи доставки на оръжия," - припомня Симон Веземан.