Американски и китайски компании доминират на световния оръжеен пазар през 2019 г., докато Близкият изток за първи път се появи сред 25-те най-големи производителя на оръжие. Това е поместено в нов доклад на Стокхолмския международен институт за изследване на проблемите на мира (СИПРИ), цитиран от АФП.
Американската оръжейна индустрия представлява 61% от продажбите на топ 25 производителя през миналата година. На второ място е китайската оръжейна индустрия с дял от 15,7%.
Общо продажбите на 25-те компании са се увеличили с 8,5% до 361 милиарда долара или 50 пъти повече от годишния бюджет на мироопазващите сили на ООН.
Шест американски компании и три китайски фирми са в десетката. Британската компания BAE Systems заема седма позиция.
САЩ доминират на пазара от десетилетия, но в Китай, чиито продажби на китайските компании нараснаха с почти 5% през 2019 г., увеличението е свързано с реформите за модернизиране на китайската армия, предприети от 2015 г.
Американските компании Lockheed Martin, Boeing, Northrop Grumman, Raytheon и General Dynamics заемат първите пет места, докато китайските AVIC, CETC и Norinco са съответно на шеста, осма и девета позиция. Американската група L3Harris Technologies заема десетата позиция.
Европа остава разпиляна, но ако се обединят европейските компании, те се доближават до американските и китайските производители, отбелязват от института.
Airbus (европейска, на 13-о място) и Thales (френска, на 14-о място) са с най-силно международно присъствие, всяка е представлявана в 24 държави.
Европейските компании са по-международни от останалите, посочват от СИПРИ.
За първи път компания от Близкия изток е в топ 25 - EDGE от Обединените арабски емирства. Корпорацията е на 22-о място.
Френската група Dassault се изкачи от 38-о на 17-о място заради износа на изтребители "Рафал".
Сред 25-те най-големи компании има две руски - Almaz-Antey на 15-о място и United Shipbuilding на 25-о.
Руските компании са в по-добра форма през последните няколко години заради мащабната програма за модернизация на въоръжените сили, но в последно време има рязък спад вследствие на санкциите и понижението на цената на газа и петрола.