Сирия отказва да се "подчини" на исканията на Вашингтон съгласно последните санкции на САЩ. Това обяви сирийският външен министър Уалид Муалем, като обвини САЩ, че единствената им цел е да подкопаят подкрепата за президента Башар Асад, съобщава "Франс прес".

"Ако те (Вашингтон) мечтаеха, че Сирия и нейният народ ще се подчинят на техните условия, тогава бих казал, нека продължат да мечтаят, защото това никога няма да се случи", настоя Муалем на пресконференция в Дамаск, близо седмица след влизането на американския закон в сила.

Санкциите, залегнали в закона, според американските власти имат за цел да принудят Асад да приеме Резолюция 2254 на Съвета за сигурност на ООН, която призовава за спиране на огъня, избори и политически преход в Сирия.

САЩ удариха Асад и съпругата му Асма с най-тежките санкции досега

САЩ удариха Асад и съпругата му Асма с най-тежките санкции досега

Асад бил архитект на страданието на сирийския народ

Ала истинската цел е "да се повлияе на предстоящите президентски избори" в Сирия, насрочени за следващата година, изтъкна Муалем, и да бъде отслабена подкрепата за Асад преди изборите.

"Президентът Асад ще остане дотогава, докато сирийският народ го иска", подчерта сирийският първи дипломат.

Американският закон, който влезе в сила миналата сряда, наказва съгласно американското законодателство всяка компания, която работи с Асад, възпрепятствайки опитите за възстановяване на Сирия.

Той се опитва да предотврати каквото и да е нормализиране с режима на Асад без понасяне на отговорност за нарушения на правата на човека, а също така блокира американската помощ за възстановяване.

Санкциите удрят 39 души или юридически субекти, включително Асад и съпругата му Асма - за първи път тя е ударена с американски санкции.

Държавният секретар Майк Помпео нарече санкциите "началото на продължителна кампания на икономически и политически натиск за лишаване на режима на Асад от приходи и подкрепа, които използва, за да води война и да извършва масови зверства срещу сирийския народ".

Муалем изтъкна, че подобни коментари били част от "хор на лъжите", като твърди, че "тези, които зачитат интересите на сирийските хора, не биха заговорничели срещу поминъка им".

Сирийците трябва да се опитат да използват новите санкции като "възможност за напредък на националната икономика, постигане на самодостатъчност и задълбочаване на сътрудничеството ни с приятели и съюзници", каза той.

Асад, подкрепен от Русия и Иран, си възвърна контрола над по-голямата част от Сирия след 9-годишна война, в която загинаха повече от 380 000 души и бяха разселени над половината от населението на страната отпреди войната.

Муалем увери, че последните санкции няма да успеят да окажат натиск върху Сирия да "изостави нашите съюзи и нашата подкрепа за съпротивата и да поеме по пътя на нормализиране с Израел".

Сирия е в хватката на тежка икономическа криза, влошена от санкциите.

В същия ден, когато американския закон за санкциите влезе в сила, централната банка на Сирия обезцени валутата на страната, след като тя се обезценяваше в продължение на седмици на черния пазар в очакване на мерките на САЩ.