Сирийските сили за сигурност се подготвят за повторно разполагане в град Суейда с преобладаващо друзко население, с цел да овладеят подновените сблъсъци с бедуински племена, съобщи говорител на вътрешното министерство в Дамаск в петък. Ходът застрашава крехкото примирие, договорено по-рано тази седмица в нестабилния южен регион на страната, предава "Ройтерс".
По-късно обаче говорител на сирийското министерство на вътрешните работи заяви, че правителствените сили не се готвят за разполагане в провинция Суейда, съобщи държавната информационна агенция САНА. Нуредин ал-Баба отрече по-ранното съобщение на "Ройтерс".
Сраженията в провинция Суейда започнаха преди няколко дни след избухването на напрежение между бедуински и друзки бойци, което доведе до намеса на правителствени сили и ескалира насилието. Обявеното в сряда примирие временно прекрати боевете, но още в четвъртък вечерта отново избухнаха сблъсъци между двете групи.
Израел, който многократно е заявявал, че няма да допусне разгръщане на ислямистки сирийски сили в близост до своята граница, извърши удари по позиции на сирийската армия в Суейда, включително по обекти на министерството на отбраната и в близост до президентския дворец в Дамаск.
Израелската армия продължи атаките и през нощта срещу петък, насочвайки се отново към цели в провинция Суейда. Властите в Тел Авив обвиниха новото сирийско ръководство, доминирано от ислямисти, че представлява пряка заплаха и заявиха, че ще защитят друзката общност, подкрепени от призивите на собствената си друзка малцинствена общност в Израел.
Според сирийския лидер Ахмед Шараа, който се стреми към по-топли отношения със САЩ, Израел цели да разедини Сирия. В изявление той увери, че ще защити друзите и обвини Израел в опити за дестабилизация.
САЩ, които изиграха ключова роля за договарянето на предишното примирие между сирийската армия и друзките бойци, изразиха несъгласие с последните въздушни удари на Израел. В четвъртък Белият дом потвърди, че според тях примирието "все още се спазва", въпреки ескалацията.
Продължаващите напрежения в южна Сирия, където се преплитат интересите на местни етнически и религиозни общности с международни играчи като Израел и САЩ, подчертават нестабилността в региона и крехкостта на всяко дипломатическо усилие за устойчиво уреждане на конфликта.