Алтернативните форми на туризъм са все по-предпочитани в България. Солидарният туризъм обаче е непознат и на практика в голяма част от случаите принципите му са напълно задушени в интензивно развиващата се туристическа индустрия у нас.
По света обаче са реализирани редица успешни инициативи за солидарен туризъм и усилията в тази област продължават.
Нуждата му е осъзната, след като става ясно, че туризмът повече ощетява, отколкото да облагодетелства местните хора. Българската асоциация за алтернативен туризъм /БААТ/ дефинира проблема така:
«Туристическото развитие се явява негативно в социално-културните и икономически области, както и за околната среда и природата на дадената страна. То допринася за обогатяването на чуждестранните инвеститори за сметка на местното население, което претърпява частичен културен срив, социални проблеми и консуматорски конфликти.»
Опит това да бъде променено прави френската асоциация "Vision du Monde" преди 15 години. В Мароко започва реализирането на туристически проекти с цел развитието на равностоен туризъм с населението на бедните области.
Затова и през следващите години пътешествията на "Vision du Monde" се осъществяват най-често в планинските и селскостопански райони, пустинята и диви места, които предлагат невероятни гледки, но населението им живее изключително тежко.
Непознатите кътчета, които са останали недокоснати от съвремието ни, предлагат на туриста едно неописуемо изживяване, което обединява контакта с природата, срещата с непознатата култура на местните хора и откриването на една нова вселена.
И този различен свят се съхранява и подпомага благодарение на туристите. Като начало икономическите ползи от пътешествията са насочени към местното население. То взима дейно участие в туристическата програма, а посредниците са сведени до минимум.
Водачите са от съответния район, големите хотели са заменени от къщи за гости и малки хотелчета, където туристът се храни и спи, обкръжен от домакините.
Пътешествията винаги се организират за малки групи. Масовият туризъм не носи дългосрочни ползи, при него равновесието между общество, природа и икономика не може да бъде съхранено.
А устойчивостта е изключително важен фактор при всички видове алтернативен туризъм. Затова и част от финансовите печалби на организатора на пътешествието се инвестират в местен проект, избран в съответствие с най-належащите нужди на населението.
В Мароко например чрез сондажи и инсталиране на помпи са изградени кладенци за земеделско напояване, оборудвана е компютърна зала в училище, организирани са тригодишни курсове по пчеларство.
В Перу пък е реализиран проект за микрокредитиране на хора, които нямат достъп до класическите системи за финансиране, поради невъзможност да осигурят банкови гаранти. Кредитите се отпускат на бедните семейства за обучение на децата, медицински нужди, водоснабдяване, санитарни нужди, снабдяване с енергия и др.
И всеки проект е финансиран от посещенията на туристите.
Днес "Vision du Monde" предлага пътешествия в Африка, Европа, Югоизточна Азия и Южна Америка. Те са организирани в десет страни, една, от които е и България. Останалите са Мароко, Мали, Мaвритания, Сърбия, Лаос, Камбоджа, Перу, Боливия и Бразилия.
.