Още в първия ден на новия Европейски парламент европейската левица представи изискванията си към ЕК.

В писмо, в което приветства новоизбраните членове на Европейския парламент на тяхната първа пленарна сесия в Страсбург, лидерът на групата на социалистите и демократите в ЕП Мартин Шулц представи в 11 точки очакванията си от новото председателството на ЕК. На първо място социалистите извеждат нов план за икономическо възстановяване на Европа.

Според тях той трябва да е основан на подобрена координация на европейските макроикономически политики и инструменти, и нова индустриална политика.

Втора точка в плана на социалистите е европейски Пакт за заетостта, който да се основава на споразумение между всички държави членки, Европейските институции и социалните партньори, за съвместни действия на европейско и национално ниво. Целта е запазване на равнището на заетост, осигуряване на нови и по-добри работни места, справяне с масовата безработица - особено сред младите хора.

Нова Харта за правата на жените, която да насърчава равнопоставеността на половете и да премахне пречките за по-пълно участие на европейските жени във всички аспекти на икономическия, социалния, културния и политическия живот, е третото изискване към ЕК.

Пактът за социален напредък заема следващо място в изискванията на социалистите. Целта му е да уточнява, че нито икономическите свободи, нито условията на конкуренция, могат да бъдат поставяни над основните социални права, включително правото на стачни действия и правото на асоцииране.

Социалистите настояват и за ефективно регулиране и контрол на финансовите пазари, което да покрива всички финансови играчи и инструменти.

Като част от тези мерки те се обявяват и за по-силни и по-ефективни Европейски финансови инструменти, включително и нова инициатива за Еврооблигациите.
Нова взаимна солидарност между държавите членки, е седмото изискване на социалистите. Тя трябва да се основава на обща европейска пътна карта за излизане от кризата.

Осмото изискване на европейската левица е по-разбираеми и координирани външни действияот страна на ЕС спрямо европейските партньори по света и най-вече САЩ. Последователна Европейска икономическа стратегия за периода след 2010 г., фокусирана върху взаимната необходимост от икономически, социален и екологичен напредък е следващата точка от представения план на социалистите.

Пред ЕК те настояват и за нова правна рамка, която да гарантира и изясни правния статус на публичните услуги на територията на Европа, както и за европейски бюджет, съизмерим с предстоящите предизвикателства, който да точно да отразява приоритетите на Съюза и неговите граждани.