Продължаващият граничен спор между Хърватска и Словения трябва да бъде решен в рамките на следващите няколко седмици или е малко вероятно страната да приключи преговорите за ЕС до края на годината, както бе планирано, предупреди евродепутатът, начело на случая, цитиран от Европорталът.

В доклада за напредъка на Хърватска към ЕС, одобрен от членовете на комисията по външните работи към Европейския парламент в сряда (21 януари), австрийският евродепутат социалист Ханес Свобода заявява, че целта за приключване на преговорите през 2009 год. може да бъде постигната, ако „правителството на Хърватска увеличи усилията в посока справяне с някои от по-чувствителните въпроси, свързани с процеса на присъединяване, включително борбата с организираната престъпност и корупцията."

Евродепутатът коментира, че въпреки че „в официалния доклад искаме да дадем ясно посланието, че това все още е възможно", в действителност датата става все по „трудна за постигане".

„Възможно е единствено, ако граничния въпрос бъде разрешен в идните три до четири седмици. В противен случай времето технически е недостатъчно за справяне с всички въпроси от главите."

Словения и Хърватска спорят за общата си граница от отделянето си от бивша Югославия през 1991 год.

Словения блокира преговорите с кандидатката за ЕС през декември с твърдението, че картите, които Хърватска е предоставила по време на процеса си за присъединяване могат да предрешат изхода от продължителния им спор.

Наскоро Словения отправи заплаха, че ще подложи на референдум членството на Хърватска в ЕС, ако граничния проблем не бъде разрешен.

Миналата седмица проучване на общественото мнение показа, че при евентуален референдум 47,5% от словенците биха гласували против вливането на Хърватска в ЕС, а едва 36,8% биха го подкрепили.

Междувременно европейският комисар по разширяването Оли Рен даде да се разбере, че ЕС би оказал помощ при решаването на продължителния проблем между двете съседни страни.

„Ако двете страни мислят, че някакъв вид европейска подкрепа може да се окаже продуктивна или да бъде от помощ, тогава Комисията е готова да разгледа такава възможност", каза Рен в сряда, след среща със словенския министър председател Борут Пахор в Любляна.

Пахор заяви, че правителството ще проучи предложенията, но добави, че на този етап Словения не е готова да спре блокирането на хърватските преговори за присъединяване.