Едно от най-спорните в новата история споразумения, подкрепящи свободния пазар, а именно – Трансатлантическото партньорство за търговия и инвестиции (ТТИП) между ЕС и САЩ, среща спадаща обществена подкрепа, пише британското издание „Индипендънт”.
Подкрепата в САЩ е намаляла от 53 процента през 2014 г. до 18 на сто днес, докато германците, които се обявяват в полза на споразумението, са спаднали от 55% преди две години до само 17% през 2016 г.
Социологическото проучване, проведено от YouGov за фондация „Бертелсман”, хвърля сянка върху преговорите за сключване на ТТИП между германския канцлер Ангела Меркел и американския президент Барак Обама, които ще се проведат през следващите няколко дни.
Повече от 130 хил. души са подписали петиция, призоваваща Обама да се откаже от договарянето на споразумението с британския премиер Дейвид Камерън по време на посещението му във Великобритания в четвъртък.
Въпреки нарастването на скептицизма сред обществата относно свободния пазар, който според протестиращи дава възможност на корпорациите да орязват стандартите за труда, продуктите и защитата на потребителите, германските власти са позитивно настроени, че могат да постигнат „политическо споразумение” преди Обама да напусне Белия дом през януари.
Германският икономически министър Зигмар Габриел обаче заяви, че преговорите са „замразени” и постави под въпрос дали САЩ действително искат да сключат споразумението.
„Подкрепата за търговските споразумения се свива в страна, която гледа на себе си като световен шампион в износа”, посочва във връзка с Германия шефът на фондация „Бертелсман”.
В САЩ водещи кандидати за президент като Доналд Тръмп и Бърни Сандърс се изказаха срещу ТТИП. Те също разкритикуваха споразумението за Транстихоокеанско парнтьорство, което беше договорено и в момента е в Конгреса, където трябва да бъде ратифицирано.
ТТИП, ако бъде сключено, ще засегне около 800 млн. души. Въпреки това много хора смятат, че има „скрито-покрито” покрай сделката и нямат необходимата им информация по въпроса.
Почти половината германци и американци – 48 и 46 процента респективно, посочват, че споразумението между САЩ и ЕС не е прозрачно и не се чувстват достатъчно информирани по въпроса, показва проучването.