Подкрепа за кандидатурата на Жан Клод Юнкер, но само отстоявайки приоритети ни", заяви в Страсбург президентът на ПЕС Сергей Станишев.

Днес ЕП гласува кандидатурата на Юнкер за председател на Европейската комисия

Още...

По време на заседание на групата на социалистите Станишев обясни, че основните приоритети са пет и посочи като първи разширяването на младежката гаранция, така че тя да обхване и хора до 30-годишна възраст, разширяване на бюджета и обхвата й.

От Юнкер очакваме да поеме ангажименти за амбициозен план за инвестиции в икономиката на ЕС за 200 млрд. евро, което от своята страна да доведе до икономически растеж и нови работни места, посочи президентът на ПЕС.

„Комисията трябва да развие и програма за нова европейска индустриална политика, да се подкрепят иновациите и разкриването на малки и средни предприятия", каза още той.

Станишев посочи и необходимостта да се гарантират правата на жените и равенството между половете в политически, икономически и социален аспект. Като пети основен приоритет той посочи и въвеждането на социални мерки, които да подобряват условията на работа за работниците.

„Важно е Юнкер да включи тези приоритети. В същото време трябва да изискваме от ЕК  те да бъдат наистина включени в програмата и", категоричен бе Станишев.

Преди 5 години именно ПЕС е обявила, че трябва  партиите да се явяват с общ кандидат на европейските избори и именно социалдемократите са наложили на другите политически семейства да излъчат свои общи кандидати, припомни Станишев.

Лидерът на европейските социалисти подчерта, че най-важното е, че всичко е публично и няма властови сделки, а има ясни ангажименти от кандидата Юнкер за промени в програмата, в съдържанието и приоритетите на ЕК.

„Не е важно само какъв ще бъде резултатът от гласуването, но и как ще започне работа новият парламент и как ще изглежда групата ни политически и каква е перспективата.  Трябва да започнем да работим за следващите избори от сега", заключи Станишев.