Риши Сунак, бившият британски министър на финансите, стартира кампанията си за лидерството на консерваторите и вероятен следващ премиер.

В "Туитър" той публикува видео, с което започна кампанията си, като разказа своята лична история на потомък на мигранти. 

Сунак подчерта своето наследство, като заяви, че "семейството е всичко за мен" и настоява, че няма да бъде кандидат, предлагащ "утешителни приказки".

Двама британски министри хвърлят оставки

Двама британски министри хвърлят оставки

Според Джавид, оттеглянето му е заради премиера Джонсън

"Някой трябва да хване този момент и да вземе правилните решения. Ето защо аз съм следващият лидер на Консервативната партия и вашият министър-председател, каза Сунак в предизборно видео. Решенията, които вземаме днес, ще определят дали следващото поколение британци също ще има шанс за по-добро бъдеще."

Припомняме, че Сунак обяви оставката си на 5 юли. 

"Обществеността с право очаква правителството да се ръководи правилно, компетентно и сериозно, заяви тогава Сунак. "Заслужава си да се борим за тези стандарти и затова подавам оставка."

По-остро бе изявлението на оттеглилия се в същия ден министър на здравеопазването Саджид Джавид. Той заяви, че  Консервативната партия е "по-голяма от всеки отделен човек".

"Със съжаление трябва да кажа обаче, че ми е ясно, че тази ситуация няма да се промени под ваше ръководство - и следователно вие загубихте и моето доверие.", допълва той. 

Британският премиер Борис Джонсън обяви на 7 юли, че ще подаде оставка като лидер на консерваторите.

Той се е съгласил да подаде оставка и като министър-председател, но е изразил желание да остане на поста до избирането на нов лидер на торите по време на пленума на Консервативната партия през октомври.

Политически фигури в Обединеното кралство както от управляващата Консервативна партия, така и от опозицията обаче обявиха, че са против назначаването на Джонсън за служебен министър-председател на страната, докато неговият приемник не бъде избран през есента.

Джонсън обяви решението след серията скандали, разтърсили управлението му и многократните призиви да се оттегли, които той отхвърляше.  Вместо него, оставки подадоха негови сътрудници, а след това и министри.  Въпреки всичко, Джонсън бе убеден, че правителството няма да се разпадне и трябва да продължи да работи. 

До решението за масовите оставки се стигна, след като Джонсън сложи край на мълчанието си по скандала с бившия заместник-отговорник по партийната дисциплина на консерваторите Крис Пинчър, като се извини, че го е повишил въпреки доказателствата за неговото сексуално поведение. Това е само последният от многото скандали, в които се замеси Джонсън по време на управлението си.

Авторитетът на Джонсън вече пострада след вота на недоверие, на който 41% от депутатите от собствената му партия оттеглиха подкрепата си.

Загубите през юни на важни междинни избори в Тивъртън, както и в Хънитън и Уейкфийлд пък накараха председателят на партията Оливър Даудън да подаде оставка.

Борис Джонсън се съгласи да подаде оставка

Борис Джонсън се съгласи да подаде оставка

Отказва се да е лидер на консерваторите, но иска да е премиер до есента

Още не е стихнал и гневът заради т.нар. скандал "Партигейт" - партитата на "Даунинг стрийт", провеждани в нарушение на въведените национални локдауни по време на пандемията от COVID-19.