Международната общност осъди днес екзекуциите на дисиденти в Мианмар, съобщи "Ройтерс".
Ръководителят на ООН по правата на човека Мишел Бачелет нарече екзекуциите "жестока и регресивна стъпка" от страна на военните, която "само би задълбочила заплитането им в кризата, която самата тя създаде".
Изпълняващият длъжността директор на Human Rights Watch за Азия Илейн Пиърсън каза, че това е "акт на пълна жестокост".
"Варварството на хунтата и безчувственото пренебрежение към човешкия живот има за цел да охлади протестното движение срещу преврата", каза Пиърсън.
Съединените щати обещаха да потърсят отговорност от военните и призоваха за прекратяване на насилието и освобождаване на политически задържани.
"Съединените щати осъждат най-категорично отвратителните екзекуции на продемократични активисти и избрани лидери от военния режим на Бирма", се казва в изявление на говорител на Съвета за национална сигурност на Белия дом.
Франция осъди екзекуциите и призова за диалог между всички страни, докато японският външен министър Йошимаса Хаяши каза, че екзекуциите допълнително ще изолират Мианмар.
Китайското външно министерство призова всички страни в Мианмар правилно да разрешават конфликтите в конституционната си рамка.
AAPP казва, че повече от 2100 души са били убити от силите за сигурност след преврата. Хунтата казва, че този брой е преувеличен.
Истинската картина на насилието е трудно да се оцени, тъй като сблъсъците се разпространиха в по-отдалечени райони, където бунтовническите групи на етническите малцинства също се бият с военните.
Близо един милион души са били разселени от размириците след преврата, според оценка на ООН.
Припомняме, че военната хунта в Мианмар екзекутира четирима активисти, обвинени в подпомагане извършването на "терористични актове".
Това са първите екзекуции, извършени от десетилетия в страната от Югоизточна Азия.
Сред екзекутираните мъже са демокрацията Kyaw Min Yu и бившият депутат и хип-хоп изпълнител Phyo Zeya Thaw.