Това стана ясно по време на срещата на МААЕ - Международната агенция за атомна енергия, на която не се стигна до приемане на обща декларация, уточняват от агенцията.
Западен дипломат е признал пред АФП, че шестте страни - Великобритания, Китай, Франция, Германия, Русия и САЩ не са успели да се обединят около обща позиция, защото представителите на Вашингтон са били „твърде безкомпромисни".
Различията настъпиха, ден преди планираното от Европейския съюз заявление, в което Техеран да бъде информиран, че има задължение към международната общност - да спре обогатяването на уран.
Припомняме, че през май „шестте големи" представиха на Иран пакет от предложения, с който се надяваха да го убедят да спре ядрената си програма.
Иран обаче не прие пакета от предложения и не спря обогатяването на уран. Ето защо от САЩ призовават Съветът за сигурност на ООН да наложи санкции
От друга страна обаче в края на миналата седмица главният преговарящ на Иран по ядрената програма Али Лариджани предложи да бъде обсъдено временно прекратяване на ядрената програма.
Това стана по време на среща с Хавиер Солана - Върховният представител на ЕС по външната политика и сигурността.
От САЩ обаче отричат информацията Иран да е предлагал временно прекратяване на ядрената програма.
„Това, което знам, е че няма иранско предложение, че няма промяна в иранската позиция, което означава, че от Техеран не са се съгласили да спрат обогатяването на уран за какъвто и да е период от време," коментира Том Кейси, говорител на Държавния департамент на САЩ.
От своя страна западният дипломат, говорил пред АФП, уточнил, че Русия и Китай държат Лариджани да получи възможност да преговаря.
Припомняме, че вчера от Русия се обявиха против идеята Иран да бъде санкциониран. Руският преговарящ Сергей Приходко заяви, че ако целта е постигането на определен резултат, а не на санкции, трябва да се действа с търпение.
„Ето каква е тактиката на Иран - да раздели международната общност," подчертал западният дипломат пред АФП.
В същото време обаче представителят на САЩ в МААЕ Грегъри Шатъл обявил, че „шестте големи" са единни в позицията си - „Всички искаме да видим изцяло спиране на ядрената програма, което означава, че очакваме прекратяване на всички ядрени дейности. Освен това ние ще искаме МААЕ да провери дали наистина прекратяването е факт, добави Шатъл.
От АФП коментират и че така наречената „европейска тройка" - Великобритания, Германия и Франция, която води преговори с Иран още от 2003 г., също не е единна по отношение съдържанието на бъдещата обща декларация.
Великобритания, която подържа твърдата позиция на САЩ, е на различно мнение от другите две страни - Германия и Франция.
Все пак „европейската тройка" излезе с обща декларация на миналото събиране на МААЕ, докато „шестте големи" не успяха да се похвалят с подобно постижение, коментират от АФП.
От друга страна не се очаква МААЕ да предприеме каквито и да е действия срещу Иран, тъй като целта е азиатската страна „да има достатъчно въздух" за водене на преговори.
Ето защо всички страни и институции ще дадат възможност на Солана да върне Иран на масата на преговори, коментират още от АФП.
US
на 13.09.2006 в 23:58:42 #1Чочо, Иран изнася петрол най-вече за Китай. И най-много да се увеличат цените на петрола, ама чак да рухнат икономиките, не вяврвам.