Тайван и Европейският съюз споделят едни и същи ценности на свободата и демокрацията, но и двете страни са изправени пред сходни заплахи от "външно проникване". За това предупреди президентът Лай Чинг-те пред гостуващи европейски законодатели, съобщава "Ройтерс".

Тайван счита ЕС за един от най-важните си демократични партньори със сходно мислене, въпреки липсата на официални дипломатически отношения. Блокът трябва да балансира подкрепата си за острова, към който Китай претендира, с отношенията си с Пекин, който счита Тайван за своя територия.

Вчера Китай потвърди, че тази седмица ще проведе среща на върха на високо ниво с ЕС в Пекин по повод 50 години дипломатически отношения, тъй като и двете страни се стремят да разрешат търговските спорове на фона на по-широки глобални търговски несигурности.

Тайван се надява на тласък на търговията с ЕС

Тайван се надява на тласък на търговията с ЕС

Тайпе иска да изгради "устойчив демократичен съюз" с Брюксел

На среща с членове на Специалната комисия на Европейския парламент по Европейския щит на демокрацията в президентския офис в Тайпе, Лай заяви, че Тайван и ЕС не само имат близки икономически и търговски връзки, но и споделят ценностите на демокрацията и свободата.

"Но през последните години и двете страни се сблъскаха с информационна намеса и проникване от външни сили, които се опитаха да манипулират резултатите от демократичните избори, да създадат конфронтация в обществото и да разклатят доверието на хората в демокрацията", изтъкна той.

Тайван, който отхвърля претенциите на Пекин за суверенитет, многократно е упреквал Китай в намеса в демокрацията му, разпространение на фалшиви новини и подкопаване на общественото доверие в правителството.

Китай отрича обвиненията и твърди, че правителството на Тайван търси чуждестранна подкрепа, за да прокара собствената си "сепаратистка" програма.

Китай стопля отношенията с ЕС

Китай стопля отношенията с ЕС

И двете страни смятат, че е много важно да засилят диалога и сътрудничеството

От своя страна много европейски държави посочват, че Русия по подобен начин се стреми да дискредитира европейските правителства и да дестабилизира ЕС. Москва също отхвърля обвиненията.

Лай отбеляза, че демокрациите не работят, за да се борят срещу някого, а за да защитят "ценния" начин на живот, точно както Европа се стреми да насърчава духа на плурализъм и човешки права.

"Застанал начело на световната защита на демокрацията, Тайван е решен да работи за опазване на демокрацията, мира и просперитета по целия свят и се надява да сподели своя опит с Европа", добави той.