Министърът на отбраната на Тайван Чиу Куо-Чен съобщи, че в неделя са засечени 12 китайски самолета в близост до спорния остров.

Това съобщи АП.

Тайван подчерта ангажимента си да следи отблизо ситуацията и изтъкна значението на запазването на териториалната си цялост и националната си сигурност.

Това се случва на фона на ескалиращото китайско военно присъствие в близост до границите на Тайван.

Тайпе живее под постоянна заплаха от инвазия от страна на Китай, който претендира, че демократично управляваният остров е част от неговата територия и трябва да бъде превзет - със сила, ако е необходимо.

През 2005 г. Пекин прие закон, даващ на страната правно основание за военни действия срещу острова, ако той се отцепи или възнамерява да го направи.

Тайван обаче отхвърля претенциите на Китай и подчертава, че само жителите на острова могат да решават бъдещето си.

Тайван засилва контраразузнаването за борба с китайското влияние

Тайван засилва контраразузнаването за борба с китайското влияние

Извършени са арести на бивши и действащи офицери

Съединените щати прекъснаха дипломатическите си връзки с Тайван през 1979 г. и установиха отношения с Китай. Въпреки че официално признава политиката на "единен Китай", Вашингтон същевременно продължава да поддържа контакт с Тайпе и въоръжава острова.

Напрежението в района на Тайванския проток сериозно ескалира, след като бившият председател на Камарата на представителите на САЩ Нанси Пелоси посети острова през август 2022 г., което предизвика остри критики от страна на Пекин.