Преговорите, проведени в Женева между Иран, Великобритания, Франция и Германия, ще продължат диалога относно спорната ядрена програма на Техеран, съобщава "Ройтерс".
"Разговорите бяха сериозни, откровени и конструктивни. Обсъдихме идеи, включващи определени детайли в областта на отмяната на санкциите и ядрената област, които са необходими за сделка", написа в социалната мрежа X Казем Гарибабади, заместник-министър на външните работи на Иран по международните и правни въпроси.
"Страните се съгласиха, че преговорите трябва да бъдат възобновени и за постигане на споразумение всички страни трябва да създадат и поддържат подходящата атмосфера. Ние се съгласихме да продължим нашия диалог", добави той.
Разговорите, проведени в понеделник, последваха предишни дискусии през ноември. По това време ирански служител съобщи, че финализирането на пътна карта с Европа ще "постави топката в полето на САЩ за съживяване или унищожаване на ядрената сделка".
През 2018 г. САЩ, водени от тогавашния президент Доналд Тръмп, напуснаха иранската ядрена сделка от 2015 г. с шест големи сили и отново наложиха сурови санкции на ислямската република.
Това накара Техеран да наруши ядрените ограничения на споразумението с действия като възстановяване на запасите от обогатен уран, рафинирането му до по-висока деляща се чистота и инсталиране на модерни центрофуги за ускоряване на производството.
Непреките преговори между администрацията на президента на САЩ Джо Байдън и Техеран в опит за съживяване на сделката се провалиха.
Тръмп обеща да се върне към политиката, която следваше в предишния си мандат, която целеше да разруши икономиката на Иран, за да принуди страната да договори сделка за ядрената си програма, програмата за балистични ракети и регионалните дейности.