Властите в японската столица Токио са готови да въведат четиридневна работна седмица за държавните служители от следващата година, съобщава CNN.

Мярката е опит да се помогне на работещите майки и да повишат рекордно ниските нива на раждаемост.

Служителите може да имат три почивни дни всяка седмица от следващата година.

Отделно, родители с деца от първи до трети клас в началните училища може да заменят част от заплатата си за опцията да си тръгват по-рано от работа.

"Ще преразгледаме режимите на работа с гъвкавост, като гарантираме, че никой не трябва да се отказва от кариерата си поради житейски събития като раждане или грижи за деца, каза губернаторът на Токио Юрико Коике, когато разкри плана в политическа реч. Сега е моментът Токио да поеме инициативата, за да защити и подобри живота, поминъка и икономиката на нашите хора в тези времена на предизвикателства за нацията", добави тя.

Коефициентът на раждаемост в Япония достигна ново рекордно ниско ниво през юни. Миналата година са регистрирани само 727 277 раждания.

Изтощителните часове работа отдавна са проблем за корпоративна Япония, където съществува и термин, означаващ смърт от преработване.

Преминаването към четиридневна работна седмица предизвика интерес на Запад, като проучвания показват, че подобрява производителността на служителите.

Но идеята все още се възприема като радикална за японските компании, които често приравняват времето, прекарано в работа, с лоялността към компанията.