Китайски изтребители са прелетели необичайно близо до японски военни патрулни самолети над Тихия океан миналия уикенд, съобщава "Ройтерс".
По-рано Токио забеляза два китайски самолетоносача, разположени едновременно във водите за първи път.
Въпреки че Пекин заяви, че военните му дейности са "напълно в съответствие с международното право" и поиска от Япония да спре "опасното" си разузнаване, японски и американски представители сметнаха действията на самолетите за пореден знак за нарастващата увереност на китайската армия отвъд границите на страната.
Токио "изрази сериозна загриженост пред Пекин и категорично поиска това да не се повтаря", заяви главният секретар на кабинета Йошимаса Хаяши, имайки предвид инцидентите от 7-8 юни, при които според Япония китайски самолети са прелетели на разстояние от 45 метра край японски самолети.
В събота китайски самолет J-15 от самолетоносача "Шандонг" преследваше японски патрулен самолет P-3C в продължение на около 40 минути, съобщи японското министерство на отбраната. В неделя J-15 преследва P-3C в продължение на 80 минути, преминавайки пред японския самолет на разстояние от едва 900 метра, добавя ведомството.
Говорител на Обединения щабен офис на министерството не уточни дали едни и същи самолети са участвали в инцидентите и в двата дни.
Министерството посочва, че самолетите P-3C от флота на японските сили за морска самоотбрана, базирани на остров Окинава, са извършвали наблюдение над международни води в Тихия океан.
"Подобни необичайни подходи на китайски военни самолети биха могли да причинят случайни сблъсъци", предупредиха от ведомството и уточниха, че няма повредени японските самолети нито пострадали екипажи.
В отговор говорителят на китайското външно министерство Лин Джиен заяви на редовна пресконференция, че "близкото разузнаване от японски кораби и самолети на нормалните военни дейности на Китай е основната причина за риска за морската и въздушната сигурност".
"Китайската страна настоятелно призовава Япония да спре подобно опасно поведение".
По-рано тази седмица Токио заяви, че "Шандонг" и друг китайски самолетоносач - "Ляонин", провеждат едновременни операции в Тихия океан за първи път. Пекин отвърна, че операциите са "рутинно обучение", което не е насочено към конкретни държави.
Китайското присъствие в морето и въздушното пространство в югоизточната част на японската островна верига постави Токио и неговия съюзник Вашингтон в повишена готовност.
"Както е видно в Южнокитайско море, китайските военни едностранно промениха статуквото чрез сила, където и да се простира военното им влияние... ние ще поддържаме възпираща позиция, за да не позволим тези действия да се нормализират", заяви генерал Йошихиде Йошида, началник на щаба на Обединения щаб на Япония.
През 2014 г. Токио заяви, че е забелязал китайски военни самолети, летящи на разстояние от 30 метра до военните му самолети над Източнокитайско море, и протестира пред Пекин.