Международно признатото правителство на Йемен назначи в понеделник външния министър Ахмед Ауад бин Мубарак за нов министър-председател.
Това е изненадващо назначение, което според анализатори вероятно ще разгневи подкрепяните от Иран бунтовници хути в страната, предупреди АФП.
Бин Мубарак заменя Маин Абдулмалик Саид в момент на нарастващо напрежение в най-бедната страна на Арабския полуостров след поредица от нападения на бунтовниците хути в Червено море, които предизвикаха ответни удари от страна на САЩ и Великобритания.
С указ, издаден от президентския съвет на Йемен и разпространен от официалната информационна агенция "Саба", се обявява назначаването на бин Мубарак за премиер и назначаването на напускащия министър-председател на поста президентски съветник.
В него не се посочва причината за този ход.
Бин Мубарак, бивш посланик на Йемен в САЩ, е широко смятан за твърд противник на бунтовниците хути, които го отвлякоха през 2015 г. и го държаха в плен няколко дни.
Преди това той е бил началник на кабинета на президента на Йемен, а през 2018 г. е назначен и за пратеник на страната в ООН.
Мохамед Ал-Баша, експерт по Йемен за базираната в САЩ изследователска група "Наванти", заяви, че бин Мубарак е разглеждан като един от "архитектите на водената от Саудитска Арабия коалиция", която се намеси срещу хутите през 2015 г., за да подкрепи международно признатото правителство, година след като бунтовниците превзеха столицата Сана.
"Хутите едва ли ще приемат назначението на бин Мубарак", каза той, като добави, че бин Мубарак е дългогодишен противник на групировката.
Назначението му "вероятно ще засили напрежението между хутите и международно признатото правителство", добави експертът.
Хутите, част от антизападната и антиизраелска "ос на съпротивата" на подкрепяните от Иран групировки, от месеци тормозят корабоплаването в Червено море, което предизвиква ответни атаки от страна на САЩ и Великобритания.
По данни на Пентагона от 19 ноември насам хутите са извършили повече от 30 нападения срещу търговски и военни кораби.
Бунтовниците твърдят, че нападенията са в знак на солидарност с палестинците и в знак на протест срещу войната между Израел и Хамас, която бушува в ивицата Газа от октомври.
Нападенията накараха някои корабни компании да заобиколят южната част на Африка, за да избегнат Червено море - жизненоважен маршрут, по който обикновено се осъществява около 12 % от световната морска търговия.
В отговор американските и британските сили нанесоха удари по ракетни обекти на хутите и други военни съоръжения. САЩ също така извършиха редица едностранни удари.
В неотдавнашни изказвания бин Мубарак призова Европейския съюз да обяви хутите за терористична група и се застъпи за увеличаване на военната подкрепа за правителствените сили след нападенията в Червено море.