Американската администрация иска да назначи специален пратеник, който да преговаря с Москва за контрол на оръжията. Това съобщи Politico с позоваване на бивши американски служители.

Според изданието, основната област на дейност на такъв преговарящ трябва да бъде диалог с Руската федерация, но президентът на САЩ Доналд Тръмп може да настоява в тези преговори да бъде включен и Китай.

Според Politico, докато администрацията на Белия дом не е избрала кандидат за подобна позиция, търсенията продължават от края на миналата 2019 година.

Русия официално уведоми САЩ, че иска удължаване на Нов СТАРТ

Русия официално уведоми САЩ, че иска удължаване на Нов СТАРТ

Той добави, че нотата е изпратена в края на 2019 г.

Потенциалните кандидати включват бившия ръководител на делегацията на САЩ за преговори със СССР за Договора за стратегическо намаляване и намаляване на оръжията (START-I), Ричард Бърт, помощник секретар на Министерството на финансите за борба с финансирането на тероризма Маршал Билингсли и Стивън Хадли, помощник на президента Националната сигурност на САЩ при Джордж Буш.

Преди няколко седмици на държавния секретар на САЩ Майкъл Помпео е изпратен списък с възможни кандидати.

Държавният департамент и Съветът за национална сигурност на Белия дом все още не са коментирали тази информация пред ТАСС.

Путин увери: Русия е готова да удължи договора Нов СТАРТ със САЩ

Путин увери: Русия е готова да удължи договора Нов СТАРТ със САЩ

"Незабавно, възможно най-скоро, преди края на годината"

Както обяснява Politico, търсенето на специален пратеник за преговори за контрол върху оръжията може да забави решението за съдбата на Руско-американския договор за мерки за по-нататъшно намаляване и ограничаване на стратегическите нападателни оръжия (START или START III).

САЩ потвърдиха, че Русия съблюдава Нов СТАРТ, но искат да обхване и други страни

САЩ потвърдиха, че Русия съблюдава Нов СТАРТ, но искат да обхване и други страни

Русия предвижда значително увеличаване на нестратегическите оръжия през следващото десетилетие

Според мнозина, включително анализатори и асистенти на американските законодатели, Вашингтон няма сериозни планове как да взаимодейства с Руската федерация или Китай при подобни преговори и администрацията на САЩ "изглежда парализирана" по този въпрос.