Американският президент Доналд Тръмп обвини френския лидер Еманюел Макрон, че се намесва в политиката на Вашингтон спрямо Иран, предаде "Дойче Веле".
"Знам, че Макрон - както всички останали - иска само добро, но никой няма право да говори от името на Съединените щати, - никой освен самите САЩ. Никой - по никакъв начин и по какъвто и да е начин - не е упълномощен да ни представлява", пише той в Twitter.
Тръмп също изрази мнение, че Иран "е в сериозни финансови затруднения". Според ръководителя на американската страна Техеран е готов за диалог с Вашингтон, "въпреки това, той получава противоречиви сигнали от всички онези, които неоснователно ни представляват, включително френския президент Макрон", допълва още Тръмп.
Френският лидер е в постоянен контакт с иранския президент Хасан Рухани и, както съобщава АФП, даде да се разбере, че е готов да играе ролята на посредник за установяване на сътрудничество между Вашингтон и Техеран.
В началото на юли САЩ обявиха готовността си да създадат военна коалиция за защита на търговското корабоплаване в пролива Хормуз. Тогава шефът на Съвместните началници на щабовете на въоръжените сили на САЩ генерал Джоузеф Дънфорд заяви, че Вашингтон води преговори с редица страни за присъединяването към коалицията.
Създаването на международна коалиция за защита на търговското корабоплаване последва серия от инциденти, възникнали в пролива. През последните няколко месеца в протока бяха извършени поредица от атаки срещу нефтени танкери, свързващи Персийския и Оманските заливи. САЩ обвиняват Иран в случилото се, ноТехеран отрича вината си.
През май 2018 г. САЩ се оттеглиха от ядрена сделка с Иран. Последвалите санкции срещу петролния и банковия сектор имат за цел да принудят Ислямска република да сключи нова сделка при по-строги условия.
hefest-armagedon
на 09.08.2019 в 20:20:19 #10Както и да е --честно да ви кажа в арабския свят най-важното е алъш-вериша и нарушиш ли го, се къса веригата.Това,което пожелавам на всички ви е България да открие газ или нефт в шелфа си и да не бъде зависима от никой.Защото аз съм виждал на Шабла кладенците--за съжаление изчерпани.Приятен ден на всички ви, независимо дали сте русофоби или русофили--нека България е на първо място в мислите ви.
chafeto
на 09.08.2019 в 19:54:17 #9Едно от кофтите неща в Иран е дрес кода за жените. Ама и там практиката и теорията се разминават. Доста неща официално са забранени, ама донякъде само на теория. Жените не са длъжни да носят традиционното религиозно облекло. Задължителен е панталонът (може и джинси), и туники или манта до над коленете. На теория не трябва да са ярки, ама се виждта и доста такива. Около главата и врата се увива шал. Много от жените си връзват опашка високо на тила и доста често шалът се крепи само на нея. На практика главите са им открити, но шията не се вижда. В парковете където много семейства си правят пикник виждаш как някои жени постепенно си смъкват шаловете докато някарая ги свалят изцяло. Има "морална"полиция, която би трябвало да следи за това, ама всеки се прави, че не вижда. Мъжете нямат право да носят къси и 3/4 панталони или потници. Джапанки и сандали може. М/у другото, жените като цяло са доста красиви.
chafeto
на 09.08.2019 в 19:24:33 #8Шариатски закони в Иран... До голяма степен да, но мисля, че е и доста пресилено. Пак ти казвам, понятието "ислямска: е до известна степен фасадно. То и самата революция е спорно доколко е ислямска, въпреки че аятоласите я оглавиха. Иран съще парламентарна държава и си има избори. Даже преди десетина години си избраха президент реформатор, макар, че беше духовник, Мохамад Хатами. Иначе като върховен водач (рахбар) се води Аятолах Али Хаменей. Иначе има съвет на настониците, на експертите, съвет поцелесъобразност и т.н. А съдебната власт би трябвало да се контролира от рабхара. Ама да не навлизаме в досадни подробности. В парламента немюсюлманските малцинства си имат представителсто (вкл. еврейското, което е доста малко пнастоящем, но все още го има), а депутатите имат право даже да отсранят президента. Има си и жени депутати. Ама това си е своеобразна форма на демокрация, доколкото е възможно в региона да има такова нещо. Истината е, че на исток си трябва здрава ръка, вкл. и в Русия. Затова ми е много смещно като заговорят по медиите за диктатори и демокрация. Особено пък ако става дума за Либия. Там положението е най-сложно от гледна точка на това, че страната се населява от най-дивите арабски племена, които Кадафи не само беше успял да помири и обедини, но беше създал една от най-стабилните и богати страни в Африка. А сега?
1abv1
на 09.08.2019 в 18:58:28 #7"Демократична страна е примерно Йордания--тя е парламентарна монархия." Не е. Типична монархия е, в която кралят има абсолютна власт. Парламентът има малка роля. "Йордания е дуалистична монархия. Владетелят разполага с цялата изпълнителна власт, законодателната е споделена с парламента."
hefest-armagedon
на 09.08.2019 в 18:12:19 #6chafeto--разбирам те ,но и в СА и в Иран действат религиозните закони на Шериата---тоест светските не важат и автоматично спадат към диктатурата.Демократична страна е примерно Йордания--тя е парламентарна монархия.
chafeto
на 09.08.2019 в 17:44:44 #5hefest-armagedon Нищо не е толкова просто ,колкото изглежда.Ако трябва да сравним Саудитска Арабия и Иран те по нищо не се различават--СА е абсолютна монархия , а Иран--ислямска република,но и двете са диктатури.Въпросът е че нефтът на САЩ идва от СА, а на Европа от Иран.Френската "Тотал" ,германски,шведски, английски ,южнокорейски и китайски фирми са вложили много пари в Иран и очакват дивиденти,а Тръмп ги спира.Просто Иран е финансовата ниша на Европа в арабския свят----задайте си въпроса --"Защо ЕС иска да избегне санкциите на Тръмп?"----Ако Тръмп продължава да стои на пътя на глобализма, ще стане ----неудобен не само за Европа,но и за американците.Той трябва да намери "златната среда". ...за собствените си ВВС, та наемат от страни като Йордания например. За разлика от Иран, който особено в последните години до голяма степен успешно развива собствени технологии. За производството да не говорим. Аз единствената саудитска стока, която съм имал е парфюм. Ако видиш мащабите на произвиодството в Иран, ще се стреснеш в какво жалко положение сме ние, ама както и да е, тука не става въпрос за нас. Нямаш си на идея колко много неща произвеждат. И повечето марки са си техни. Да, качеството може да не е като на западните стоки, но си има пазар и кинтите се вливат в иранската икономика. Да не говорим, че има и западни компании, които призвеждат там, особено френски (RENAULT, PEUGEOT, ALSTOM...). Така, че съпоставката ти м/у Иран и СА не е ниак правилна. Не ме разбирай криво, не казвам, че там всичко е ОК, но е далеч от това, което ни се набива от западните медии. А за икономическите интереси на САЩ и Европа, ясно. САЩ се опитва да направи от СА военен фактор в региона като противовес на Иран, особено откакто Турция станa ненадежден съюзник. Но според мен при евентуален конфликт (не дай Боже) без пряка намеса на трети страни, то изхода за СА няма да е никак добър. Ами толкова за приликите и разликите. Съжалявам, че се получи такъв ферман. Гледах да съкратя информацията и да преставя нещата в по-общ план, но темата наистина е обширна.
chafeto
на 09.08.2019 в 17:26:03 #4hefest-armagedon Нищо не е толкова просто ,колкото изглежда.Ако трябва да сравним Саудитска Арабия и Иран те по нищо не се различават--СА е абсолютна монархия , а Иран--ислямска република,но и двете са диктатури.Въпросът е че нефтът на САЩ идва от СА, а на Европа от Иран.Френската "Тотал" ,германски,шведски, английски ,южнокорейски и китайски фирми са вложили много пари в Иран и очакват дивиденти,а Тръмп ги спира.Просто Иран е финансовата ниша на Европа в арабския свят----задайте си въпроса --"Защо ЕС иска да избегне санкциите на Тръмп?"----Ако Тръмп продължава да стои на пътя на глобализма, ще стане ----неудобен не само за Европа,но и за американците.Той трябва да намери "златната среда". ************************************************************** Сравнението ти на СА и Иран не е много точно, да не казвам по-силна дума. Първо, понятието "диктатура" в Бл. изток е много относително понятие. В смисъл, че демокрацията, такава каквато я познаваме в Европа там е неприложима (според Солженицин тя не е приложима и в изт. Европа и май е прав, но както и да е). Сравнена с тази в СА полтичекста ситема в Иран си е направо демокрация и за района (пак подчертавам последното) си е постижение. Понятието "ислямска" в името на Иран е до известна степен фасадно, особено що се отнася до големите градове. По принцип шиизма е по-прогресивното крило на исляма. М/у другото, доста от иранците извън Иран са атеисти, за разлика от арабите, които си носят ислямските мурафети навсякъде, че искат и да си ги налагат на останалите. Второ, манталитета на иранците е доста различен от този на арабите. Можеш да го забележиш и в Европа (където иранците са малко), както и в Иран, където ти пожелавам да отидеш ако ти се удаде възможност. Манталитета на иранците доста повече се доближава до този на европейците, като индоевропейския ген си казва думата тук, колкото и да са се омешали с араби. Можеш да видиш това на различни нива. Лично на мен първо ми направи впечатление изкуството. Има творби на иарнски автори, вкл. и на обществени места, които направо те "пренасят" в Европа. Направило ми е впечатление и немалкия брой човешки избражения на обществени места, а според корана да се изобразяват хора и животни е забранено. Самото поведение на иранците някак си се различава от това на арабите. Другото интересно нещо е, че по някои неща приличат на нас (някои по-бели даже антропологично) и това е обяснимо предвид общия корен с прабългарите. Но най-познато ми е "абе ние ще викаме ура и ще се кланяме на вожда, ама ще си правим каквото знаем". Познато, а?
Освен това си нямаш на идея колко алкохол има там, въпреки забраната. А и трева си има. И западна музика си правят (вкл. тежка), само да се пее на фарси.
Трето, СА сама не може данаправи нищо, те само плащат с петродолари и си купуват всичко. Те даже нямат достатъчно кадри за ВВС
hefest-armagedon
на 09.08.2019 в 15:20:17 #3Нищо не е толкова просто ,колкото изглежда.Ако трябва да сравним Саудитска Арабия и Иран те по нищо не се различават--СА е абсолютна монархия , а Иран--ислямска република,но и двете са диктатури.Въпросът е че нефтът на САЩ идва от СА, а на Европа от Иран.Френската "Тотал" ,германски,шведски, английски ,южнокорейски и китайски фирми са вложили много пари в Иран и очакват дивиденти,а Тръмп ги спира.Просто Иран е финансовата ниша на Европа в арабския свят----задайте си въпроса --"Защо ЕС иска да избегне санкциите на Тръмп?"----Ако Тръмп продължава да стои на пътя на глобализма, ще стане ----неудобен не само за Европа,но и за американците.Той трябва да намери "златната среда".
petko-zdravkov
на 09.08.2019 в 14:26:36 #2Г-н всемогъщи Тръмп,Ти си най-"великия" всезнайко",и "Господ"на злото,и всички трябва да ти се кланят.Няма да е лошо,да си припомниш,че много по-велики владетели от теб,са си счупили главите в опитите си да управляват ,и владеят света.
komsomoletz
на 09.08.2019 в 11:57:14 #1САЩ обвиняват Иран в случилото се, ноТехеран отрича вината си. Tехеран отрича, no sled tova priznava che tankerite sa "narushili" morskite zakoni i si prisvojavat pravoto da gi zadarzjat/sadjat s drygi dumi Iran e em modern pirat darzjava