Американският президент Доналд Тръмп все пак подписа закона за бюджета, въпреки отправените по-рано заплахи, че може да наложи вето върху документа, предадоха световните информационни агенции.
As a matter of National Security I've signed the Omnibus Spending Bill. I say to Congress: I will NEVER sign another bill like this again. To prevent this omnibus situation from ever happening again, I'm calling on Congress to give me a line-item veto for all govt spending bills! https://t.co/kYwMk5AE5k
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 23 март 2018 г.
Той обаче използва случая за атака срещу демократите във връзка със закона за мигрантите, който те подкрепяха и след това изоставиха. "Те ви използваха", заяви Тръмп на потомците на мигранти, за които се отнасят мерките. - Републиканците са зад вас".
По думите му, той подписва закона, защото е въпрос от националната сигурност, но с особено мнение. Такъв закон втори път няма да бъде подписан от мен, отсече държавният глава.
Припомняме, че Сенатът на САЩ прие тази нощ закон за допълнителен бюджет в размер на 1,3 трлн. долара, с което беше предотвратено ново блокиране на работата на американската администрация, което иначе щеше да се случи след часове.
Сенаторите одобриха закона с 65 гласа "за" и 32 "против". С него се финансира дейността на федералните агенции до 30 септември. Сега законът остава да бъде подписан от президента.
Вчера законът първо мина през Камарата на представителите (долната камара на Конгреса).
USD
CHF
GBP