Президентът на САЩ Доналд Тръмп прие в Белия дом началника на пакистанската армия фелдмаршал Асим Мунир, съобщава Ройтерс. Двамата обсъдиха ситуацията в Иран.
Доналд Тръмп благодари на фелдмаршал Мунир за прекратяването на войната с Индия. Той похвали за същото и индийския премиер Нарендра Моди, с когото разговаря на 17 юни. По думите му Муние и Моди са мъдри хора, които са решили да не продължават тази война, която можеше да се окаже ядрена.
В изявление на пакистанските военни се съобщава, че двамата са обсъдили търговията, икономическото развитие и криптовалутите по време на двучасовата среща. Също така са обменили мнения относно напрежението между Израел и Иран. "Президентът на САЩ Доналд Тръмп изрази силен интерес към изграждането на взаимноизгодно търговско партньорство с Пакистан, основано на дългосрочно стратегическо сближаване и споделени интереси", посочват от пакистанската армия.
Очаква се фелдмаршал Мунир да окаже натиск върху Тръмп да не се включва във войната на Израел с Иран и да търси прекратяване на огъня. Част от пакистанското посолство във Вашингтон представлява интересите на Иран в Съединените щати, тъй като Техеран няма дипломатически отношения със САЩ. Пакистан осъди въздушните удари на Израел срещу Иран, заявявайки, че те нарушават международното право и заплашват регионалната стабилност.
Срещата представляваше сериозен тласък в отношенията между САЩ и Пакистан, които до голяма степен бяха в застой при управлението на Тръмп и неговия предшественик Джо Байдън, тъй като и двамата ухажваха Индия като част от усилията за отпор срещу Китай.
През месец май Тръмп заяви, че разполагащите с ядрено оръжие южноазиатски съседи са се съгласили на прекратяване на огъня след преговори, посредничени от САЩ, и че военните действия са приключили, след като той е призовал страните да се съсредоточат върху търговията, вместо върху войната. Въпреки това, Моди е казал на Тръмп в телефонен разговор на 17 юни, че прекратяването на огъня е постигнато чрез преговори между индийските и пакистанските военни, а не чрез посредничеството на САЩ. Пакистан обаче е благодарил на Вашингтон за посредническата роля, докато Индия многократно е отричала всякакво посредничество от трета страна.
Телефонният разговор на 17 юни между Моди и Тръмп бе първият директен обмен на реплики между двамата лидери след конфликта през месец май.