Гражданите на Париж се сблъскаха с транспортен хаос в петък, докато транспортните работници стачкуваха заради плановете за намаляване на пенсионните си привилегии в предизвикателство към плановете за пенсионна реформа на президента Еманюел Макрон, съобщава "Ройтерс".
10 от 16 линии на метрото в Париж и 2 основни регионални влакови линии бяха напълно затворени, докато изтече сутрешният час пик, оставяйки пътуващите да намерят други алтернативи да стигнат до работа.
"Днес отивам пеша на работа и ще бъда по улиците най-малко четири часа", обяснява Антъни, 21-годишен, който работи в ресторант в Западен Париж.
Синдикатите искат стачката, която се очаква да бъде най-голямата след 2007 г. в Париж, за да изпрати предупреждение към правителството на Макрон, тъй като стартира една от най-опасните реформи на своето президентство - да обедини 42-те различни пенсионни системи във Франция в единна система, базирана на точки.
Премиерът Едуар Филип обеща да отдели време на профсъюзите и да вземе предвид по-широкото обществено мнение, след като в миналото бе изправен пред критики за това, че е "запушил ушите си".
"Съобщенията на премиера няма да окажат влияние. Стачката е стартирана и участието ще бъде мащабно", коментира Фредерик Руис, който оглавява обединението CFE-CGC в парижката компания RATP.
Правителството не се поколеба от големите стачки миналата година заради реформа на държавната железопътна компания, но оттогава Макрон отслабва политически и от поредицата антиправителствени протести в края на 2018 г. и началото на тази година.
Протестите, които шокираха нацията с едни от най-сериозните улични насилия от десетилетия, бяха предизвикани от опасения за понижаване на жизнения стандарт и също така от притесненията, че Макрон притиска прекалено силно за своята програмата за реформи.
Докато обещава да бъде отворен за външен принос за пенсионната реформа, Филип допълва, че е решен да изпълни плана за пенсионна реформа.
Предишни реформи вече отменят част от правата на работниците в RATP и се притесняват, че ще трябва да правят допълнително наложени жертви. Анкета на Odoxa-Dentsu установява, че почти трима от четирима анкетирани не смята, че правителството на Макрон ще предложи добра реформа.