Кандидатите за лидер на британските консерватори Лиз Тръс и Риши Сунак се подготвят за първия си телевизионен дебат в понеделник вечер, който може да изиграе решаваща роля при определянето кой ще наследи Борис Джонсън и като министър-председател, съобщи "Индипендънт".

Много от 160 000 членове на торите вероятно ще гласуват веднага щом бюлетините пристигнат следващата седмица.

Двойката се сблъска по въпросите на данъците и имиграцията, но лейбъристите настояха, че трябва да се разискват как ще финансират плановете си, дали ще премахнат статута на чужденци и как ще помогнат на семейства, изправени пред скок от £1000 в сметките за енергия тази есен.

Лиз Тръс обеща да отмени всички закони на ЕС до 2023 г.

Лиз Тръс обеща да отмени всички закони на ЕС до 2023 г.

Според нея регламентите на ЕС пречат на бизнеса

Плановете на Тръс за £30 милиарда незабавни намаления на данъци, финансирани от заеми, бяха подложени на критики, след като трима членове на последния кабинет на Маргарет Тачър - Крис Патън, Норман Ламонт и сър Малкълм Рифкинд - казаха, че "Желязната лейди" не би ги одобрила.

Сунак зае твърда позиция по отношение на Китай, като нарече източноазиатската страна "най-голямата дългосрочна заплаха за Великобритания" и обяви, че ще забрани нейните културни центрове като Институт "Конфуций" в Обединеното кралство.

Двамата влязоха в ожесточен сблъсък относно имиграцията, тъй като всеки се насочи към повече подкрепа от торите, които според проучванията имат значително по-враждебно отношение към мигрантите отколкото населението като цяло.

Плановете на Сунак да настани търсещи убежище на кораби за задържане край бреговете на Обединеното кралство и да спре помощта от развиващите се страни, които не приемат обратно граждани, на които е отказано правото да останат, бяха обявени за "жестоки" от Oxfam.

Съюзниците на Тръс казаха, че предложението за настаняване на мигранти на круизни кораби, а не в хотели, би нарушило вътрешното и международното законодателство, създавайки ефективно верига от затворнически кораби в райони, опитващи се да привлекат туристи.

Г-жа Тръс каза, че ще се стреми да подпише повече държави към споразумения в стил Руанда, за да приемат търсещи убежище, депортирани от Обединеното кралство, въпреки факта, че схемата е струвала £120 милиона и не е успяла да премахне нито един мигрант от въвеждането й през април.

Външният министър каза, че нейното предложение за "определени инвестиционни зони" ще отприщи растежа и иновациите в области в цялото Обединено кралство, привличайки високотехнологични индустрии като AI. Те също представляват удар по схемата на Сунак за свободни пристанища, която според нея дава на Уайтхол властта да избира победители и губещи.

YouGov: Тръс води пред Сунак с 62% срещу 38%

YouGov: Тръс води пред Сунак с 62% срещу 38%

Месец и половина преди вота

Съгласно схемата правителството ще работи с местните общности за идентифициране на обекти, които са готови за реконструкция, с предпочитание към вече разработени "изоставени" обекти.

Победителят ще стане ясен на 5 септември.