Испанският министър-председател Педро Санчес беше принуден да прекъсне пресконференция във военновъздушна база на НАТО в Литва, след като изтребители там бяха вдигнати по спешност, за да пресрещнат руски военни самолети, предаде "Франс прес".
Санчес и президентът на Литва Гитанас Науседа са разговаряли с репортери във военновъздушната база Шяуляй, която е домакин на изтребители от различни страни членки на НАТО, когато се е случил инцидентът.
На два испански изтребителя е било наредено да пресрещнат два руски изтребителя Су-24, летящи над международните води на Балтийско море.
"Това оправдава присъствието на испански сили в Литва", отбеляза Санчес, след като пресконференцията беше възобновена.
"Пресконференцията ни беше прекъсната от истински случай", добави Науседа.
Руските самолети са излетели от близкия руски ексклав Калининград и техните бордови транспондери са били изключени, уточни майор Андриус Дилда, говорител на литовския Генерален щаб.
Пилотите не са представили полетния план и не са поддържали радиовръзка с регионалния център за контрол на движението, добави Дилда.
Подобни инциденти в региона на Балтийско море се случват няколко пъти седмично.
НАТО охранява небето в Прибалтика от 2004 г., когато бившите съветски републики Естония, Латвия и Литва се присъединиха към отбранителния алианс, но им липсваше въздушна мощ за охрана на собственото им въздушно пространство.
friend
на 08.07.2021 в 22:58:17 #6Годоро, Англичаните карат корабите си в Черно море съгласно границата Русия, одобрена от СССР, при развала на СССР. Освен това те не са навлезли в териториални води (12 мили) на Русия. Освен това, делимитация между териториални води на Украйна и Русия няма.
friend
на 08.07.2021 в 22:53:40 #5Годоро 1. Много добре зная какво е договорът "открито небе",който касае и европейско НАТО.Чета,но и сигурно знам ,защото съм бил точно в тази система,е преди много години,не се обиждам,но смятам,че съм обективен. 2. Не забравяй,че вече няма "открито небе"така,че да ти искат пътна карта малко е множко, ---------------------- Как т.1 кореспондира с т.2?? Освен това самолетите на НАТО летят на своя територия, а руските са в международно въздушно пространство, но съвсем близо до границата на Литва. Освен това не виждам в статията да се казва, че самолетите на НАТО са били без транспондери. Просто бъди обективен, както казваш, че си в т.1.
friend
на 08.07.2021 в 22:22:10 #4Годоро Открито небе означава съвсем друго. По договора "открито небе" се извършват дейности, които помагат на страните , включени в него да се проверяват и контролират взаимно. Т.е. самолети на САЩ над Русия и руски самолети - над САЩ. Разбира се става въпрос за разузнавателни самолети. Чети повече и бъди обективен.
friend
на 08.07.2021 в 22:16:11 #3Бейондер Транспондери не се включват само в страната. При всички други случаи са задължителни. Не знам на калко години си, но прегледай постовете си и ги прочети отново. Просто няма да повярваш колко глупости си написал. Чета ти ги и не ти отговарям неслучайно. Днес се изкуших.... Все някой трябва да ти каже.
friend
на 08.07.2021 в 20:51:26 #2годоро Мисля,че не са задължени да предоставят полетен план в международно пространство,което не са тереториална претенция,особено пък за бойна авиация и флот -------------------------- 1. Аз мисля, че не ти се получава да мислиш много, именно защото става въпрос за бойни самолети. За това се иска полетен план. Освен това се изисква да се обозначат с транспондери. В случая и двете условия са били нарушени и е нормално хората да помислят, че това може да се превърне за няколко минути в реална атака. 2. Колкото до "едно време", ние знаехме, че нито турците, нито гърците искаха да ни нападат. Наистина обаче имаше едни самолети, които бяха с постоянно включени двигатели. Наричаха се "дежурни машини".
Кастело Белведере
на 08.07.2021 в 17:42:31 #1Изключени транспондери, не представили полетен план... путенска му работа. Май е време е Кьонигсберг да се върне при майка Европа.