Рейтингът на одобрение на президента на САЩ Доналд Тръмп се понижи леко през последните дни, тъй като все повече американци се тревожат за посоката на икономиката на САЩ, тъй като новият лидер заплашва множество страни с мита, установи проучване на Ройтерс/Ипсос.
Шестдневното проучване, което приключи на 18 февруари във вторник, показва, че 44% от анкетираните одобряват работата, която Тръмп върши като президент, което е спад от 45% в проучване на Reuters/Ipsos, проведено на 24-26 януари. Рейтингът на одобрение на Тръмп възлиза на 47% в проучване на 20-21 януари, проведено в часовете след завръщането на републиканеца в Белия дом.
Делът на американците, които не одобряват неговото президентство, се е повишил значително до 51% в последното проучване, в сравнение с 41% веднага след встъпването му в длъжност.
Тръмп се радва на сравнително високо ниво на одобрение на своята имиграционна политика, като 47% от анкетираните подкрепят подхода му, който включва обещания за увеличаване на депортирането на нелегални мигранти в страната. Делът беше слабо променен спрямо януари.
Но делът на американците, които смятат, че икономиката е на грешен път, нарасна до 53% в последното проучване от 43% в проучването на 24-26 януари. Общественото одобрение за икономическото управление на Тръмп падна до 39% от 43% в предишното проучване.
Стълбът на политическата сила на Тръмп е общественото убеждение, че политиката му ще бъде добра за икономиката, а рейтингът му за икономиката остава значително по-висок от окончателните показания на предшественика му на поста, демократа Джо Байдън, който приключи мандата си с 34% рейтинг на одобрение за икономиката. Но рейтингът на Тръмп за икономиката е доста под 53%, които той имаше в проучване на Reuters/Ipsos, проведено през февруари 2017 г., първия пълен месец от първия му мандат като президент на САЩ.
В последното проучване само 32% от анкетираните одобриха представянето на Тръмп по отношение на инфлацията, потенциален ранен знак за разочарование от представянето на републиканеца по основен икономически въпрос, след като няколко години на покачващи се цени отслабиха Байдън преди президентските избори миналата година.
Неотдавнашен доклад на Министерството на труда на САЩ показа, че потребителските цени са се повишили най-много от близо 1-1/2 години през януари, като американците са изправени пред по-високи разходи за набор от стоки и услуги. Други икономически данни показват, че американските домакинства очакват инфлацията да се повиши след изявленията на Тръмп от 1 февруари за високи мита върху вноса от Китай, Мексико и Канада.
Докато митата върху Мексико и Канада бяха отложени до март, Тръмп определи 12 март като начална дата за други тарифи върху вносната стомана и алуминий и нареди на своя персонал да разработи глобални реципрочни тарифи.
Петдесет и четири процента от анкетираните в последното проучване на Reuters/Ipsos са заявили, че са против нови мита върху вносни стоки от други страни, докато 41% са за тях. Увеличаването на митата върху китайски стоки имаше по-високи нива на подкрепа, с 49% за и 47% против.
Spotlight
на 19.02.2025 в 18:25:59 #1Той си дества, както трябва да си действа, къде с твърда ръка, къде с блъфиране и до сега работи.