Премиерът на Канада Джъстин Трюдо потвърди в четвъртък сериозното затягане на миграционната политика на властите и обясни промяната, съобщава "Блумбърг".

"Нашата имиграционна система винаги е била отговорна и винаги е била гъвкава, каза Трюдо. Действаме днес поради бурните времена, когато излязохме от пандемията, между справяне с нуждите от работна ръка и поддържане на растежа на населението, но не успяхме да постигнем правилния баланс."

На пресконференция Трюдо описа плана като "пауза" в нарастването на населението. Така ще се позволи на всички нива на управление да наваксат изоставането и да направят необходимите инвестиции в здравеопазване, жилищно настаняване и социални услуги, за да приемат повече хора в бъдеще.

Ако правителството на Трюдо постигне целта си, населението на страната ще намалее за първи път по данни от началото на 50-те години на миналия век.

Канада рязко намалява броя на мигрантите

Канада рязко намалява броя на мигрантите

През последната година новодошлите бяха обвинявани за проблемите в страната

Припомняме, че ден по-рано стана ясно, че Канада рязко за първи път от години ще намали броя на имигрантите, които допуска в страната.

Драматична промяна на политиката прави с този ход непопулярното правителство, което се опитва да се задържи на власт.

Канада предвижда до 395 000 нови постоянни жители през 2025 г., 380 000 през 2026 г. и 365 000 през 2027 г. Това е спад от 485 000 през 2024 г., според правителствен източник.

Междувременно броят на временните жители ще намалее с около 30 000 до около 300 000 през 2025 г.

През последната година реториката около имигрантите се влоши.

Мигрантите са обвинявани за всичко - от жилищна криза до нарастващи разходи за живот и обтегната здравна система.

Скъпият живот гони мигрантите от Канада

Скъпият живот гони мигрантите от Канада

Макар и зараждаща се, тенденцията е тревожна, според наблюдатели

Въпросът се превърна в един от най-спорните в канадската политика покрай федералните избори, които трябва да се проведат не по-късно от октомври 2025 г. Проучванията показват, че все по-голям дял от населението смята, че в Канада има твърде много имигранти.