Централноафриканската република (ЦАР) изпада в "пълен хаос", предупреди заместник генералният секретар на ООН Ян Елиасон, като призова за взимането на спешни мерки.

Представителят на ООН призова Съвета за сигурност да подсили въоръжените сили в страната и да започне мироопазваща операция под егидата на ООН. Въоръжените сили в ЦАР са ръководени на Африканския съюз.

ЦАР се намира в размирни времена, откакто местни бунтовници завзеха властта през март, припомня БиБиСи.

Франция, бившата колониална сила, потвърди, че ще предостави около 1000 войници в подкрепа на местните въоръжени сили.

"Не можем да допуснем страната да се разпада по този начин", коментира военният министър на Франция Жан-Ив льо Дриан. "Има насилие, кланета и хуманитарен хаос вследствие на разпада".

Той добави, че, както беше и случаят в Мали, войниците ще бъдат разположени в страната за "кратък период, в интервал от шест месеца".

Франция в момента има около 400 войници, дислоцирани в столицата Банги. Тяхната мисия е да защитават френските граждани.

Елиасон посочи, че в страната има изблик на сексуално насилие, мъчения, екзекуции по бързата процедура, както и сектантско насилие между мюсюлмани и християни.

"ЦАР се превръща в благодатна почва за екстремисти и въоръжени групи в регион, който от дълго време страда от конфликти и нестабилност", коментира заместник генералният секретар на ООН. "Ако нещата бъдат оставени по този начин, ситуацията може да се влоши до религиозен и етнически конфликт с дългогодишни последствия, дори гражданска война, която може да се разпространи и в съседните страни".

Съветът за сигурност на ООН се очаква следващата седмица да приеме резолюция, която да разреши разполагането на войници на Африканския съюз с подкрепата на Франция в една от най-бедните страни в света.

Бунтовниците, известни като Селека, замениха президента Франсоа Бозизе със своя собствен командир Мишел Джотодия. Въоръжени банди, предимно бивши бунтовници от Селека, които са предимно мюсюлмани, сега контролират по-голямата част от страната.

Джотодия официално разпусна бунтовниците и интегрира много бойци в националната армия. Но бившите бунтовници от Селека продължиха нападенията срещу десетки села, което предизвика появата на местни цивилни групи за защита. Правителството в Банги отрича да подкрепя която и да е група, но признава нарастването на насилието между общностите.