Турция, страната с втората по големина армия в НАТО след САЩ, може да допринесе за потенциална мироопазваща мисия в Украйна, съобщава Ройтерс, позовавайки се на свой източник в турското министерство на отбраната.

Въпросът за приноса на Анкара към мироопазваща мисия ще бъде разгледан, ако се счете за необходим за установяване на регионална стабилност и мир, и ще бъде оценен взаимно с всички заинтересовани страни. Великобритания и Франция вече обсъдиха разполагането на войски в Украйна след бъдещо мирно споразумение. Вашингтон от своя страна отбеляза, че няма да изпраща свои военни.

Според Украйна всяко мирно споразумение ще изисква сили на място, които да осигурят гаранции за сигурност. Русия отхвърли всякакво разполагане на сили от НАТО в Украйна.

Ако Турция разположи войски, първо трябва да бъде обявено прекратяване на огъня между Украйна и Русия. Освен това първоначалното разполагане на сили трябва да включва невоюващи части, които да наблюдават прекратяването на огъня.

Турските медии съобщиха, че президентът Тайип Ердоган е обсъдил евентуалното разполагане на войски с украинския президент Володимир Зеленски и руския външен министър Сергей Лавров по време на отделни срещи в Анкара през февруари.

Турция поддържа добри отношения както с Русия, така и с Украйна. Анкара се въздържа да се присъедини към санкциите на Запада срещу Русия и посредничи в предишни споразумения между Киев и Москва, като например сделката за разрешаване на украинския износ на зърно от Черно море.

Швейцария е склонна да участва в мироопазваща мисия в Украйна

Швейцария е склонна да участва в мироопазваща мисия в Украйна

Страната участва в няколко мироопазващи мисии по света, като най-голямата от тях е в Косово