Турският президент Реджеп Тайип Ердоган официално откри бивша византийска църква в Истанбул като джамия в понеделник, четири години след като правителството му я определи за мюсюлмански молитвен дом, въпреки критиките от страна на съседна Гърция.
Това съобщи АП.
Турция официално превърна църквата "Свети Спасител" в Хора, известна като Карие на турски език, в джамия през 2020 г., скоро след като по подобен начин превърна забележителната истанбулска църква "Света София" в мюсюлмански молитвен дом.
И двете преобразувания предизвикаха похвали от страна на вярващите мюсюлмани, но и критики от страна на Гърция и други държави, които настояваха Турция да защити важните паметници от византийската епоха. И двата паметника са включени в списъка на световното културно наследство на ООН.
Подобно на "Света София", която векове наред е била църква, а след това векове наред - джамия, Хора е функционирала като музей в продължение на десетилетия, преди да бъде превърната в джамия. Официалното откриване на Хора като джамия обаче се забавя, тъй като структурата е подложена на реставрация.
В понеделник Ердоган дистанционно ръководеше церемонията по откриването на Хора - както и на други наскоро реставрирани структури - от конферентна зала в дворцовия си комплекс в Анкара.
"Нека това донесе късмет", каза Ердоган по време на събитието, предавано по телевизията.
Църквата, разположена в близост до древните градски стени на Истанбул, е известна със сложните си мозайки и фрески. Тя датира от IV в., въпреки че сградата придобива сегашния си вид през XI-XII в.
По време на османското владичество сградата е служила за джамия, а през 1945 г. е превърната в музей.
Гърция разкритикува решението на турското правителство да я превърне отново в джамия, обвинявайки Анкара, че "оскърбява характера" на друг обект на световното наследство.
Решенията за превръщането на "Света София" и "Хора" отново в джамии се разглеждат като стъпки, насочени към укрепване на консервативната и религиозна подкрепа на управляващата партия на Ердоган в условията на икономически спад.
През 2020 г. Ердоган се присъедини към стотици поклонници за първата мюсюлманска молитва в "Света София" от 86 години насам, като загърби международните критики и призивите паметникът да бъде запазен като музей. До 350 000 души взеха участие в молитвите извън храма.
Опако
на 07.05.2024 в 14:36:27 #3Тези обекти са част от световното културно наследство - това няма да остане без последствия! Религиозната толерантност е ценност на светските държави. България е имала подобна толерантност, макар и доста относително, преди малоумникът Борис да наложи покръстване със сила, избивайки десетки родове.
Justice for ALL
на 07.05.2024 в 10:40:17 #2В Гърция да започнат ответни мерки, но ми се струва, че там дори НЕ позволяват джамии. И иначе кряканията им са излишни. Ако толкова им е мило за християните, да им дадат да имигрират в Гърция. И без това им трябва повече население, а пък щом е и християнско, няма лошо. Турците в Турция, гърците в Гърция. И да няма припирни. Ислямът явно не търпи други религии. Християните са глупави, че позволяват джамии в техните държави. Като искаш да си мюсюлманин, ей, държави много. Ще се бутат да са в християнските дръжави. Идете в Суадитска Арабия или емирствата и станете Шейхове, бе. Какво ви спира? Лесните социялни помощи в Западния свят. Така даже голяма част от вас няма нужда да работят - повече време за молитви към Аллах. Супер. Европейските политици ИНТЕГРАТОРИ да отидат в САЩ да видят как се интегрира - с ЯК БАЧ. След 6 месеца спират да се молят и работят на 3 места. И са доволни, защото има смисъл - плаща ти се и си строиш мечтите. А в арабския свяат имаш само мечтите на Шейхчетата, дето господ ги е помазал. За теб корана и молитвите.
nsmilitia
на 07.05.2024 в 07:18:11 #1"Нека това донесе късмет", каза Ердоган". Нека това доведе до края ти - казах аз!!!