Турция продължава да блокира план за отбрана на НАТО за Полша и балтийските страни, въпреки сделката миналата година между президента на Турция и съюзническите лидери, заявиха трима съюзнически дипломати и френски служител по отбраната, цитирани от "Ройтерс".
Дипломати заявиха, че докато Анкара не одобри плана, военните началници на НАТО няма да могат да го приложат в действие.
Спорът, за първи път съобщен през ноември, е знак, че между Анкара, Париж и Вашингтон остават разногласия заради настъплението на Турция през миналата година в Северна Сирия и разногласията по-широката стратегия на НАТО не са разрешени.
Турското правителство не отговори веднага за искане за коментар. Министрите на отбраната на НАТО трябва да проведат видеосреща по-късно в сряда и четвъртък.
"Турция отказва да приеме тези планове, освен ако не признаем PYD/PKK като терористична организация", заяви френски служител по отбраната, като се позовава на сирийски и турски кюрдски групировки, които Анкара счита за опасни бунтовници.
"Ние казваме "не". Трябва да проявяваме солидарност към източните съюзници и не е приемливо да се блокират тези планове ", заяви официалният представител.
На срещата на върха на НАТО през декември турският президент Реджеп Ердоган се съгласи с генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг и други съюзнически лидери да отпаднат подобни искания.
Турция започна настъплението си в Северна Сирия, след като през октомври САЩ изведоха 1000 военнослужещи от района. Съюзниците на Анкара в НАТО заявиха, че нахлуването подкопава битката срещу "Ислямска държава".
Планът за балтийските държави и Полша, изготвен по тяхно искане, след като Русия анексира Крим от Украйна през 2014 г., няма пряко отношение към стратегията на Турция в Сирия, но повдига въпроси относно сигурността на всички граници на НАТО.
Съгласно учредителния договор на Организацията на Северноатлантическия договор от 1949 г. атака срещу един съюзник е атака срещу всички и алиансът има военни стратегии за колективна отбрана на цялата си територия.