Турция ще помогне на сирийските опозиционни групи, които свалиха Башар Асад, да сформират единни военни сили от 300 000 войници в рамките на 18 месеца, като основна роля ще играят турските военни съветници, съобщи проправителствен турски новинарски уебсайт.
Съгласно плана, обявен от Мурхаф Абу Касра, новоназначения временен министър на отбраната на Сирия, се очаква различните опозиционни групи да се обединят в единна военна структура.
Според новинарския уебсайт Türkiye на пет стратегически места ще бъде разположен персонал на турските въоръжени сили, който ще наблюдава процеса. Инициативата ще започне в провинция Идлиб и ще се разшири, за да включи подкрепяната от Турция Сирийска национална армия и други бойни групи, действащи в южния коридор Дараа-Кунейтра.
Генерал Ахмад Осман, военен представител на преходното ръководство на Сирия, заяви пред Türkiye, че първоначалната фаза ще се съсредоточи върху създаването на основни сили от 70 000 до 80 000 военнослужещи. Той заяви, че това ще бъде постигнато чрез включването на 50 000 войници от Сирийската национална армия, 40 000 бивши бойци от Hayat Tahrir al-Sham (HTS) и офицери, които не са замесени в злоупотреби при режима на Асад.
Осман подчерта, че военната и логистичната подкрепа на Турция е от решаващо значение за постигането на крайната цел за създаване на 300 000 души армия - цел, която трябва да бъде постигната в рамките на една до една и половина години.
В доклада се разглеждат и предизвикателствата, свързани с други въоръжени групи в Сирия, по-специално ръководените от кюрдите Сирийски демократични сили (СДС), за които Турция твърди, че са свързани с Кюрдската работническа партия (ПКК) - организация, обявена за терористична група от Анкара и нейните западни съюзници.
Това се случва, след като във вторник новите сирийски власти обявиха, че са постигнали споразумение с бунтовническите групировки в страната за тяхното разпускане и интегриране в редовните сили за отбрана, съобщи Агенция "Франс прес".
Снимки, публикувани от държавната информационна агенция САНА, показаха новия лидер на страната Ахмед аш Шараа, заобиколен от ръководителите на няколко въоръжени фракции - но не и от представители на водените от кюрдите сили в североизточната част на Сирия.
Срещата "завърши със споразумение за разпускане на всички групировки и интегрирането им под надзора на министерството на отбраната", се казва в изявление, разпространено от SANA и акаунта на властите в Telegram.
В неделя Шараа беше заявил, че новите власти "категорично няма да позволят в страната да има оръжия извън контрола на държавата".
По думите му това се отнася и за водените от кюрдите СДС.
Миналата седмица военният ръководител на ХДС на Шараа - ислямистката групировка, която оглави офанзивата, довела до свалянето на президента Башар Асад - заяви пред АФП, че контролираните от кюрдите райони ще бъдат интегрирани под новото ръководство и че "Сирия няма да бъде разделена".
Турция очаква съюзниците ѝ да оттеглят подкрепата си за кюрдите в Сирия
След свалянето на Башар Асад
Тринадесетгодишната гражданска война в Сирия доведе до смъртта на повече от половин милион души и до разселването на милиони други.
Сирия де факто е разделена на различни зони за влияние.