Луиджи Манджоне, заподозреният за убийството на изпълнителния директор на UnitedHealth Group Брайън Томпсън, скоро ще бъде прехвърлен в Ню Йорк, за да бъде съден по обвинения в убийство, след като се отказа от правото си на екстрадиция по време на съдебно заседание в Пенсилвания в четвъртък, предава "Ройтерс".

26-годишният Манджоне беше арестуван на 9 декември в Алтуна, Пенсилвания, пет дни след като Томпсън беше застрелян пред хотел в Манхатън, където трябваше да участва в конференция на компанията. Правоохранителните органи описват случая като предумишлено убийство.

Голямо жури в Ню Йорк е повдигнало на Манджоне 11 обвинения, включително за убийство от първа степен и убийство като акт на тероризъм. Офисът на прокурора на окръг Манхатън твърди, че обвинението в тероризъм произтича от намерението убийството на Томпсън да бъде акт за сплашване или принуда на граждани или за влияние върху политиките на държавни институции. Адвокатът на Манджоне, Карън Фридман Агнифило, отказа коментар.

Докато убийството на Томпсън беше широко осъдено, Манджоне получи неочаквана подкрепа от хора, възмутени от американската здравна система. Малка група демонстранти се събра пред съда в Алтуна с плакати, критикуващи властта на здравните застрахователи и високите разходи за медицински грижи.

При ареста си Манджоне е носел самоделен 9-милиметров пистолет и самоделен заглушител в раницата си. Властите в Пенсилвания също намериха множество фалшиви документи за самоличност, включително фалшив документ за Ню Джърси, за който се твърди, че е използван за настаняване в хостел в Манхатън преди стрелбата. Той е изправен пред допълнителни обвинения в Пенсилвания, включително за фалшификация и незаконно притежание на нерегистрирано оръжие.

Според информация на "Ню Йорк Таймс", Манджоне може да бъде изправен пред федерални обвинения, които биха могли да включват смъртна присъда, въпреки че тя е забранена в Ню Йорк. Федералните прокурори в Манхатън все още не са коментирали въпроса.

Ролята на Томпсън като изпълнителен директор на UnitedHealthcare, най-големия здравен застраховател в САЩ, засили обществените дебати за здравната система. UnitedHealth Group изрази шок и скръб от загубата на своя ръководител, подчертавайки значителния му принос за компанията.

Вълна от подкрепа за убиеца на застрахователния бос в Ню Йорк

Вълна от подкрепа за убиеца на застрахователния бос в Ню Йорк

В банкова сметка за правната му защита постъпиха повече от хиляда дарения

Припомняме, че малко повече от година преди главният изпълнителен директор на United Healthcare Брайън Томпсън да бъде убит тази седмица в центъра на Манхатън, съдебно дело, заведено срещу застрахователния гигант, ръководен от него, разкри колко драконовски е станал процесът му на отхвърляне на искове.

През ноември миналата година, CBS съобщи, че двама бивши пациенти на UHC са завели дело в Минесота, твърдейки, че застрахователят е внедрил алгоритъм с изкуствен интелект, за да отхвърля и отменя искове към възрастни пациенти, които са били одобрени от техните лекари.

Твърди се, че въпросният алгоритъм, известен като nH Predict, е имал 90 процента грешка - и според семействата на двамата починали мъже, които са подали делото, UHC е знаел за това.

Разследване, цитирано от делото, установи, че UnitedHealth оказва натиск върху медицинските служители да следват алгоритъм, който предвижда продължителността на престоя на пациента, за да издава откази за плащане на хора с планове Medicare Advantage. Вътрешни документи разкриха, че мениджърите в компанията са поставили за цел клиничните служители да поддържат престоя на пациентите за рехабилитация в рамките на 1% от дните, проектирани от алгоритъма.

На мястото на убийстото бяха намерени гилзи от патрони върху които бяха изписани думите "отричам", "защитавам" и "отстранявам" — те наподобяват заглавието на книга, критична към застрахователната индустрия, публикувана през 2010 г., озаглавена "забавям, отричам, защитавам".

Убитият застрахователен шеф използвал AI, за да отказва автоматично обезщетения за болни

Убитият застрахователен шеф използвал AI, за да отказва автоматично обезщетения за болни

Гневът срещу американската застрахователна и здравна система е достигнал точка на кипене