Украинският парламент гласува за затягане на ограниченията върху две ключови антикорупционни агенции, съобщава "Ройтерс".
С този ход се намалява автономията на институциите, които са били в центъра на правителствената програма за реформи.
Премахването на ендемичната корупция е основно изискване за присъединяване на Киев към Европейския съюз, а през последните месеци независими следователи поставиха високопоставени служители в неудобно положение с обвинения в корупция.
Днешното гласуване проправя пътя за назначения от президента главен прокурор да получи по-голям контрол над Националното бюро за борба с корупцията на Украйна (НАБУ) и Специализираната прокуратура за борба с корупцията.
Вчера агенцията за вътрешна сигурност арестува двама служители на НАБУ по подозрение за връзки с Русия и извърши десетки претърсвания на служители на агенцията по други основания.
Критици, сред които и двете агенции, заявиха, че репресиите са отишли твърде далеч и са компрометирали мисията им.
Шефът на НАБУ Семен Кривонос призова президента Володимир Зеленски да не подписва законопроекта, който той определи като опит за "унищожаване" на антикорупционната инфраструктура на Украйна.
Нито един високопоставен украински служител все още не е коментирал публично мотивите за проектозакона, който би позволил на главния прокурор да преразпределя дела и прокурори от двете агенции.
Преди гласуването говорителят на Европейската комисия Гийом Мерсие изрази загриженост относно последиците от него.
"Тези институции са от решаващо значение за програмата за реформи на Украйна и трябва да действат независимо, за да се борят с корупцията и да поддържат общественото доверие", изтъкна той.
"Присъединяването на Украйна към ЕС ще изисква силен капацитет за борба с корупцията и за осигуряване на институционална устойчивост", допълни Мерсие.