Министерството на външните работи на Украйна в понеделник отхвърли обвинения на грузинските власти и служби за сигурност за предполагаемото участие на Киев в подготовката на държавен преврат в страната.
Това заяви говорителят на Министерството на външните работи Олег Николенко, който се включи във Facebook, за да коментира въпроса, съобщава "Укринформ".
Той отбеляза, че украинската дипломация е взела под внимание изявленията на грузинските служители на сигурността, които твърдят, че украинската страна е била замесена в подготовката на бунта в Грузия.
"Този доклад не е верен. Сегашното грузинско правителство отново се опитва да демонизира Украйна, за да разреши вътрешните си политически проблеми. Украинската държава не се е намесвала, не се намесва и няма планове да се намесва във вътрешните работи на Грузия ", подчерта дипломатът.
Припомняме, че по-рано Агенцията за национална сигурност на Грузия твърди, че е разкрила подкрепян от Украйна заговор за сваляне на все по-проруското правителство на страната, само седмици преди дългоочакваното решение по молбата ѝ за присъединяване към ЕС.
На брифинг в понеделник Бача Мгеладзе, заместник-директор на звеното за борба с тероризма на службата за държавна сигурност на Грузия, твърди, че "заговорниците се готвят да свалят държавата", тъй като се очаква Брюксел да излезе с отрицателно становище относно кандидатурата на страната за членство като част от плановете за разширяване на блока през октомври.
Въпреки че Мгеладзе не предостави доказателства в подкрепа на взривоопасните твърдения, той посочи редица високопоставени опозиционни политици, свързани с намиращия се в затвора бивш президент Михаил Саакашвили, които според него стоят зад заговора, както и "заместник-началника на военното разузнаване" на Киев. Според Мгеладзе доброволци от Грузинския легион, който в момента се бие срещу Русия в Украйна, биха помогнали за "оркестрирането на Евромайдана", оприличавайки го на революцията в Украйна от 2014 г., която постави страната по пътя към европейска интеграция.
Необоснованите твърдения са последните в поредица от остри спорове между Грузия и ЕС. Само преди седмици правителството заяви, че ще започне процедура по импийчмънт срещу президента Саломе Зарубашвили заради нейни приятелски работни посещения в европейски държави, докато западни дипломати осъдиха неуспеха да осигурят сигурност за гей-парад в столицата Тбилиси през лятото .
В конституцията на Грузия е заложена амбицията за присъединяване към ЕС и НАТО. Но на фона на опасенията, че популистката партия "Грузинска мечта" отстъпва от правата на човека и гражданските свободи, миналата година Брюксел не даде на страната кандидатски статут, като същевременно предостави същия статут и на Украйна, и на Молдова. Вместо това блокът представи списък от 12 ключови реформи, които Грузия трябва да предприеме.
По-рано този месец, при посещение в Тбилиси, първият дипломат на ЕС Жозеп Борел каза, че "извършената от Грузия работа е призната, но са необходими допълнителни усилия. Остава малко време до вземането на тези важни решения за бъдещето на Грузия, затова силно насърчаваме грузинските власти да се възползват от тази възможност.
Бидзина Иванишвили, олигархът и бивш министър-председател, чието приблизително нетно състояние възлиза на до половината от БВП на страната, "изглежда е до голяма степен отговорен" за промосковския завой на Грузия от началото на войната на Русия в Украйна, се казва в доклад на Европейския съвет за международни отношения. Въпреки че една пета от територията на Грузия е под контрола на силите на Кремъл и техните подставени лица в Южна Осетия и Абхазия, тя се превърна в ключов център за паралелния износ за Русия, нарушаващ санкциите.