С много фанфари Украйна получи разрешение да изстрелва западни ракети с голям обсег по руски военни цели преди повече от месец, съобщава "Ню Йорк таймс".
След като първоначално изстреля множество от тях обаче, Украйна забави използването им.
Киев остава без ракети. Освен това времето може би изтича: новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп обяви, че допускането на използването на американски ракети с голям обсег в Русия е голяма грешка.
Досега ракетите са били ефективни по ограничени начини, но не са променили траекторията на войната, отбелязаха високопоставени служители на НАТО.
Освен това войната не ескалира, каквито опасения имаше. Въпреки че Русия изстреля нова мощна хиперзвукова балистична ракета със среден обсег срещу украинско оръжейно съоръжение след първите две използвани срещу нея западни ракети с голям обсег, оттогава тя им отговаря с обичайната си комбинация от дронове, ракети и заплахи.
Според двама американски служители Москва се опитва да избегне ескалация на военните операции в Украйна, особено с избирането на Тръмп - дългогодишен скептик по отношение на войната, и предвид скорошните успехи на руските сили на бойното поле.
Адмирал Роб Бауер - най-високопоставеният военен офицер на НАТО, наскоро посочи, че ударите с балистичната армейска тактическа ракетна система с голям обсег, или ATACMS, са "засегнали сериозно редица" оръжейни заводи и складове за боеприпаси в Русия. Той отбеляза, че това е принудило Русия да премести много логистични съоръжения по-назад от фронтовата линия.
"Не им харесва ATACMS да идват в собствената им страна, по въздух - не им харесва, защото са ефективни", изтъкна Бауер в интервю в началото на декември.
"Това ограничава способността им да се бият ефективно на фронта, а това е, което искате", добави той. "Въпросът е това достатъчно ли е за победа?".
В известен смисъл това, което се случи с ATACMS, е историята на случилото се с други западни оръжия във войната. Украйна настояваше месеци и дори години да получи западни оръжия: ракетни установки HIMARS, танкове Abrams и изтребители F-16.
Когато Западът даде достъп до тези оръжия обаче, Украйна вече беше загубила много позиции. И нито едно оръжие не е било сребърен куршум. Западни служители твърдят, че Украйна е разчитала твърде много на помощта от Запада и не е направила достатъчно, за да подсили собствените си военни усилия, особено по отношение на мобилизирането на достатъчно войници.
Съединените щати дълго време отказваха да изпращат на Украйна ATACMS с голям обсег поради опасения, че използването им дълбоко в територията на ядрената сила Русия ще ескалира войната.
През пролетта президентът Байдън все пак отстъпи. Администрацията му е изпратила на Украйна около 500 ракети от резерва на Пентагона. Въпреки че Украйна нямаше право да ги използва в Русия, тя ги изстрелваше по цели в източноукраинските територии, контролирани от Русия, както и в Крим, превзет от Москва през 2014 г. - към командни и контролни пунктове, зони за съхранение на оръжия и бункери.
Служители на САЩ и НАТО заявиха, че тези удари са били ефективни, но че смятат, че Украйна е можела да бъде по-разумна в броя на използваните ракети и по-селективна при подбора на целите.
Американските служители съобщиха, че г-н Байдън е оправдал даването на разрешение на 17 ноември за използване на ракетите срещу Русия, защото Москва е включила севернокорейски войници във войната.
Американски служители уточниха, че първоначално оръжията ще бъдат използвани главно срещу руски и севернокорейски войски в Курска област в Западна Русия, където Украйна се опитва да задържи територия след изненадващата си офанзива през август.
В този момент в Украйна са останали само "десетки от ракетите" - може би около 50, докладваха двамата американски служители. Няма вероятност страната да получи повече. Ограничените американски доставки вече са определени за разполагане в Близкия изток и Азия. Длъжностни лица във Великобритания, които позволиха на Украйна да използва британските ракети с голям обсег Storm Shadow в Русия след решението на Байдън, също наскоро обявиха, че страната няма повече ракети, които да предостави.
Малко вероятно е Тръмп да се намеси, за да запълни празнината. Наскоро той заяви, че категорично не е съгласен с използването на ATACMS от Украйна на руска територия и нарече решението на Байдън да предостави тези оръжия "глупаво". На следващия ден Кремъл заяви, че позицията на г
Тръмп е "напълно в съответствие" с тази на Москва.
Откакто Съединените щати и Великобритания дадоха разрешение, Украйна е нанесла поне половин дузина ракетни удари, използвайки най-малко 31 ATACMS и 14 ракети Storm Shadows, твърдят руското министерство на отбраната и руски военни блогъри.
Най-големи поражения вероятно е нанесла атака със Storm Shadows на 20 ноември срещу руски команден бункер близо до Марино, Курска област.
На 21 ноември Русия изстреля новата си хиперзвукова балистична ракета "Орешник" срещу военно съоръжение в украинския град Днипро. Това беше възприето като предупреждение, че Русия може да удари всяка част на Европа с новата ракета - послание към Европа и Америка за възможните последствия.
Шест дни по-късно руският генерал, който беше архитектът на инвазията в Украйна, се обади на главния военен съветник на Байдън, за да обсъдят опасенията относно ескалацията и подчерта, че ракетният тест е бил отдавна планиран.
След това обаждане от 27 ноември Украйна не изстреля никакви ATACMS или Storm Shadows в продължение на две седмици. Русия също предприе няколко атаки с ракети или дронове в Украйна, въпреки че президентът Владимир Путин заплаши да изстреля "Орешник" в центъра на Киев, ако Украйна не спре да използва ATACMS в Русия.
Въпреки публичните си заплахи, Путин се опитва да реагира внимателно на операциите в Украйна, заявиха американски служители. Те вярват, че Москва най-вероятно няма да отговори на ударите на ATACMS по начин, който може да рискува да въвлече Вашингтон по-дълбоко в конфликта или да постави новата администрация в неудобно положение при встъпването ѝ в длъжност.
Москва може да засили кибер- или саботажните операции в Европа, но е малко вероятно да се насочи директно към интересите на САЩ, отбелязаха служители.
Някои анализатори посочиха, че Украйна е забавила използването на ракети, тъй като първоначално е поразила руски обекти, които отдавна е искала да удари. Сега, с малкото останали ракети, Киев действа по-съзнателно.
"Решихме да изчакаме и да намерим способности с висока стойност и това е естествено", заяви Микола Биелисков, военен анализатор в управлявания от правителството на Украйна Национален институт за стратегически изследвания. "Трябва да запазим тази способност и да я изразходваме много разумно".
На 11 декември руското министерство на отбраната заяви, че Украйна е атакувала с шест ATACMS военно летище в град Таганрог - морско пристанище на Азовско море, и обеща ответни действия.
След това Съединените щати издадоха необичайно предупреждение: че Русия може да се готви да използва "Орешник". Вместо това Русия отвърна с мащабна въздушна атака, изстрелвайки 93 ракети и почти 200 дрона по енергийния сектор на Украйна.
На 18 декември Украйна изстреля шест от ракетите и четири Storm Shadows по едно от най-големите руски химически предприятия - в Ростовска област.
Два дни по-късно Русия изстреля бараж от ракети по Киев. Руските официални лица обясниха, че атаките са отмъщение за ракетните удари със западни оръжия.
Отделно, "Асошиейтед прес" съобщи, че днес вероятно администрацията на Байдън ще обяви нов пакет военна помощ за Украйна на стойност 1.25 млрд. долара. Източник на агенция потвърждава желанието на отстъпващия от длъжност президент да предаде възможно най-много въоръжение на Украйна до януари, когато в Белия дом ще влезе Доналд Тръмп. По информация на АП в новия пакет ще влязат ракети за зенитните системи систем NASAMS и HAWK, както и комплекси Stinger и артилерийски снаряди калибър 155 и 105 мм. Тази помощ ще бъде предадена в рамките на президентските пълномощия за разходване на средства по бюджета на Министерство на отбраната, което пък конкретно може да събере въоръжението от складовете си и бързо да предаде на Украйна.
oxoo
на 28.12.2024 в 20:28:01 #85 Простака си е простак,има Дружба и турски,защото няма как да има американски,то и войните им са същата картинка,къде ли не са се ос.рали,само в тая под чадъра тиква,дето си мисли,и си я пие, мисли,освен "брокерски",че пик.нята е вода
oxoo
на 28.12.2024 в 20:19:04 #76 Само че Финландия загуби тогава много повече земя,за която имаше претенции,а Финландия я направи държава Ленин,както МГ украина.
valentin-tzonev-1
на 28.12.2024 в 16:28:10 #6Алоо, руските лекета, какво толкова се пенявите бе, на времето запада така помагаше и на Финландия срешу Сталин.
ВълкСчадъР
на 28.12.2024 в 16:10:55 #5Използването на тези ракети е сбъркано ! Трябва само да удрят рафинерии и терминалите в новорисийск и тези до питера , да не могат ватенките да изнасят петрол А м/у другото Дружба и турки поток зашо са все оше оперативни
bravebg
на 28.12.2024 в 16:06:02 #4chafeto на 28.12.2024 в 14:49:19 По-скоро, казано по-директно - "не нанасяте достатъчно загуби на Русия, нито като жертви нито като изразходване на ресурси".... на краварите им е все тая колко и какви жертви понася Украйна, стига руснаците да търпят вреда...
chafeto
на 28.12.2024 в 14:49:19 #3Forrest Gump Да, това с мобилизацията е ключово. Казано по- директно, "осигурявайте повече жертвени агнета за господаря си, това се иска от вас".
chafeto
на 28.12.2024 в 14:37:46 #2Forrest Gump Разчитала твърде много... Че то Украйна си е изцяло зависима от запада още от началото на казуса през 2014. Много добре знаем с какво се изчерпва ролята и.
Forrest Gump
на 28.12.2024 в 14:19:17 #1Западни служители твърдят, че Украйна е разчитала твърде много на помощта от Запада и не е направила достатъчно, за да подсили собствените си военни усилия, особено по отношение на мобилизирането на достатъчно войници Е, коментарите са излишни