Изявленията на унгарския премиер Виктор Орбан демонстрират както патологичното му презрение към Украйна, която се съпротивлява на руската агресия, така и собственото му политическо късогледство.
Това заявиха от Министерството на външните работи на Украйна в коментар по повод изказванията на унгарския премиер, съобщи "Укринформ".
Според министерството, поражение на Украйна във войната би довело до пряка заплаха от руска агресия за Унгария и за унгарците.
В него се добавя, че унгарският лидер трябва да се запита дали иска мир.
"Ако отговорът е положителен, той трябва да използва тесните си връзки с Москва, така че тя да спре агресията срещу Украйна и да изтегли войските си", казаха от министерството.
Орбан в интервю за медии потвърди позицията на страната, че е необходимо прекратяване на огъня във войната, последвано от мирни преговори. Той заяви, че Украйна може да продължи да се бие само докато САЩ я подкрепят с пари и оръжия.
Припомняме, че не за първи път от началото на войната Украйна и Унгария разменят остри реплики.
Унгария ще продължи да се противопоставя на плана на Европейския съюз за предоставяне на помощен пакет в размер на 18 милиарда евро на Украйна през 2023 г. Това заяви в началото на декември премиерът Орбан.
"Въпросът е как да помогнем на Украйна. Едното предложение е чрез използването на бюджетите на страните членки за вземане на нов общ заем, който да се използва за Украйна. Ние не подкрепяме това, защото не искаме ЕС да се превърне в общност от задлъжнели държави, вместо да бъде общност от страни, които си сътрудничат", посочи Орбан.
Той предложи всяка от 27-те държави членки на ЕС да използва средства от собствения си бюджет, за да предостави помощ на Украйна чрез двустранни споразумения.
"Няма да приемем другия план, няма да се съгласим с него, а без нас той няма да се осъществи", категоричен бе унгарският премиер.
По-рано Орбан съобщи, че Будапеща е готова да отпусне на Украйна 60-70 милиарда форинта (152-178 милиона долара) от собствения си бюджет при двустранни условия - сума, която според него няма да окаже съществена вреда на националните интереси на Унгария.
Пакетът от помощи за Украйна е един от няколкото основни приоритета за ЕС, които правителството на Унгария блокира или забави през последните месеци.
Някои служители в Брюксел подозираха, че Будапеща използва ветото си върху пакета, както и противопоставянето си на подписването от ЕС на минимална ставка на корпоративния данък, като лост за оказване на натиск върху блока в опит да отблокира 7,5-те милиарда евро европейско финансиране, замразени заради опасенията във връзка с върховенството на закона и корупцията в страната.
След договорката, Будапеща се съгласи да вдигне ветото.