В нощта на 24 януари Украинските служби за сигурност (СБУ) и Силите за специални операции (ССО) проведоха съвместна операция, която засегна критична инфраструктура в руските региони Рязан и Брянск, съобщиха източници на Би Би Си. Поразени са Рязанската петролна рафинерия, една от най-големите в Русия, както и завода за микроелектроника Кремний в Брянск.
Според източниците, три резервоара на рафинерията са запалени, като пожар е обхванал и цех с инсталации за производство на дизелово гориво и авиационен керосин.
Също така безпилотни самолети на СБУ и ССO атакуваха нефтената помпена станция в Рязан и топлоелектрическата централа в Рязан.
Местни жители съобщиха за пожари и експлозии в социалните мрежи след атаката.
"СБУ, съвместно със Силите за отбрана, продължават да налагат ефективни "санкции чрез дронове" срещу предприятия от руския военно-промишлен комплекс и петролния сектор в руския тил. Работата по отслабване на военните възможности на противника ще продължи", каза информиран източник в СБУ.
Tonight, Ukraine ???????? has inflicted serious damage ???? to the Rostneft Oil Refinery in Ryazan, Russia, ~470km from the front, using many long-range kamikaze drones
— Ukraine Battle Map (@ukraine_map) January 23, 2025
These are the most significant strikes on the 3rd largest oil refinery in Russia that Ukraine has done during the war pic.twitter.com/WMnBjZCCx1
Руските власти съобщиха, че в района на Рязан "установяват щети от пожар на територията на предприятието след атака на БПЛА".
Губернаторът на Рязанска област Павел Малков в своя коментар не казва конкретно, че петролната рафинерия в Рязан е била ударена от украински дронове.
"Поради падащи отломки от дронове избухна пожар на територията на едно предприятие. Няма пострадали, материалните щети се оценяват", написа Малков в телеграм канала си.
Също така, според него, една частна къща е частично повредена, като пожар е избухнал на покрива, но няма жертви.
???? The Ryazan Oil Refinery in Russia is burning tonight after it was struck by multiple Ukrainian drones. pic.twitter.com/P97wej3759
— Republicans against Trump (@RpsAgainstTrump) January 24, 2025
Оперативната група на Рязанска област съобщи в телеграм канала, че продължава наблюдението на ситуацията след въздушното нападение, по-специално на качеството на въздуха.
Според работната група, която се позовава на регионалната служба на Роспотребнадзор, не е регистрирано превишение на максимално допустимите концентрации на вредни вещества във въздуха.
"В продължение на няколко дни през светлата част на денонощието ще се извършва унищожаването на останки от дронове", уточнява оперативната група.
Руското министерство на отбраната съобщи, че в петък вечер над района на Рязан са били свалени 20 дрона.
В Брянск атака с дрон повреди завода за микроелектроника Кремний, едно от най-големите подобни предприятия в Русия. Заводът работи и за нуждите на военната индустрия, включително за производство на части за системите за противовъздушна отбрана "Панцир" и ракетните системи "Искандер".
Според компанията "Силикон ЕЛ Груп", шест дрона са нанесли поражения върху производствени помещения и складове, прекъсвайки работата на завода. Няма пострадали.
Руски военни докладват за 37 свалени дрона над региона на Брянск в последното денонощие. Един от дроновете е ударил сградата на Института по мениджмънт и бизнес, предизвиквайки пожар и разрушения. Повредена е също сграда на Следствения комитет.
ВълкСчадъР
на 24.01.2025 в 15:54:52 #4@Чафка А като се хванат с разия какво получават ? Да питат арменците преполагам
ВълкСчадъР
на 24.01.2025 в 15:52:36 #3Путин анонсира газопровод към Иран с възможностите на разрушения "Северен поток 1" В края на миналата седмица Иран и Русия подписаха споразумение за дългосрочно сътрудничество, залагащо основно на политически и икономическите връзки между двете страни. Очакванията бяха, че документът ще бъде подобен на подписания със Северна Корея преди няколко месеца, но в него двете страни не се ангажират за взаимна защита при нападение от трета страна. Техеран не признава и териториалните придобивки на Русия, въпреки че имаше подобни коментари. След подписването обаче стана ясно, че Русия иска да изгради газопровод до Иран, пише Ройтерс. Според заявката на руския президент Владимир Путин става въпрос за тръби с капацитет за пренос първоначално на 2 млрд. куб. метра, а след това и до 55 млрд. куб. метра, колкото беше и на взривения през есента на 2022 година "Северен поток 1". Пътят на тръбите ще минава през Азербайджан, стана ясно още от думите на министъра на енергетиката Сергей Цивилев, цитирани от ТАСС. Според него маршрутът вече е определен и в момента се водят преговор и за цената. "Газпром" загуби основния си пазар ЕС с началото на войната в Украйна и продава ограничени количества тръбен газ - според изчисленията на Ройтерс около 32 млрд. куб. метра през 2024 година спрямо над 155 млрд. куб. метра годишно преди.
chafeto
на 24.01.2025 в 15:19:28 #2Вуко, ти май още си вярваш в победата на проскубаното американско прокси, а? Поне цялата работа ще послужи за нагледен Урок какви може да са последствията от партньорство със САЩ
ВълкСчадъР
на 24.01.2025 в 14:31:47 #1Сигурно отломки са паднали